Оподаткування
Платниками податку на нерухомість є власники об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 ПКУ). Право власності на нерухомість виникає з моменту держреєстрації (ст. 182, ст. 334 ЦКУ, ч. 3 ст. 3 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкти житлової та нежитлової нерухомості (пп. 266.2.1 ПКУ). База оподаткування обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. 266.3.2 ПКУ).
Таким чином, однією з ознак нерухомого майна, яке підлягає оподаткуванню, є наявність даних про таке майно в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності на таке майно. Якщо такі права не зареєстровано, то, на наш погляд, і підстав платити податок немає.
Реєстрація нерухомості
Яке нерухоме майно потрібно реєструвати, можна почитати в Методичних рекомендаціях №3.
У ч. 1 Методрекомендацій сказано, що ознаки нерухомого майна наведені в ст. 181 ЦКУ і ст. 2 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:
- розташування на земельній ділянці;
- переміщення неможливе без його знецінення;
- переміщення неможливе без зміни його призначення.
Там же сказано, що наявність фундаменту не є визначальною ознакою нерухомості. Адже фундаменти бувають різні.
У п. 2.7 цих Методрекомендацій зазначено, що не підлягають державній реєстрації речові права на тимчасові споруди, що розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є можливим без їх знецінення та зміни призначення.
Таким чином, на наш погляд, якщо дерев’яні будиночки в принципі можна переміщати в інше місце без їх знецінення, вони не є тим нерухомими майном, яке підлягає держреєстрації. Якщо переміщення неможливе, будиночки підлягають держреєстрації.
Але це питання має вирішуватися індивідуально в кожному окремому випадку, з огляду на особливості кожної конкретної ситуації.
У будь-якому разі, обов’язки зі сплати податку на нерухомість виникатимуть тільки після держреєстрації права власності на будиночки.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити