Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Продаж авто після ДТП на аукціоні або без аукціону: як оподатковувати?

Авто підприємства потрапило в ДТП. Залишкова вартість на момент ДТП - 738 464,4 грн. Авто планується продати або на аукціоні, або без аукціону. Ціна продажу на аукціоні очікується на рівні 1 млн грн, а ціна продажу авто без аукціону буде сформована з урахуванням експертної оцінки авто з націнкою. Які податкові наслідки кожного варіанту?

Відповідно до ст. 42 ГКУ, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.  Тому підприємство має право вільно встановлювати ціну на продаж своїх активів.

У деяких випадках виключно з метою оподаткування застосовується поняття звичайної ціни – див. пп. 14.1.71 ПКУ. Зокрема:

  • якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування; 
  • під час проведення аукціону (публічних торгів) звичайною вважається ціна, яка склалася за результатами такого аукціону (публічних торгів), обов’язковість проведення якого передбачено законом. 

У даному випадку ані проведення аукціону, ані проведення експертної оцінки не обов’язкове. Підприємство має право обирати на власний розсуд, як продавати авто – на аукціоні чи без аукціону, в будь-якому разі якщо оцінка буде зроблена, то у разі продажу авто вартість оцінки може враховуватись як звичайна ціна.

Проте для оподаткування ПДВ має значення не звичайна ціна, а залишкова вартість автомобіля. Відповідно до абз. 2 пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Тож при продажу автомобіля з метою оподаткування ПДВ потрібно буде орієнтуватися на балансову (залишкову) вартість автомобіля, яка за умовами запитання складає  738 464,4 грн. Докладно цю ситуацію ми описували у цій консультації

У даному випадку продаж авто за аукціоною ціною буде здійснений за ціною вище залишкової вартості і ПДВ нараховуватиметься на фактичну ціну продажу, а продаж авто трохи вище експертної оцінки буде здійснений нижче залишкової вартості і тоді потрібно буде донарахувати ПДВ.

У тій же консультації розглянуто продаж ОЗ фізичній особі. Для визначення, чи сплачувати ПДФО та військовий збір, потрібно буде порівняти фактичну ціну продажу автомобіля з його звичайною ціною. Як ми зауважували вище, звичайною ціною буде або вартість оцінки незалежно від того, яким чином буде продано авто. 

І тільки у разі, якщо фактична ціна продажу буде нижче звичайної ціни – а це можливо тільки в разі продажу нижче експертної оцінки, - у фізособи виникає дохід на суму знижки.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Автотранспорт

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі