• Посилання скопійовано

Нюанси оподаткування акцизним податком підприємства-посередника, яке перепродає пропан

Юрлицо покупает пропан для дальнейшей реализации. Должна ли быть указана сумма акцизного налога в приходных докумнах поставщика и надо ли указывать продавцу сумму акциза в расходных накладных и налоговой накладной?

Об’єкт та база оподаткування 

Згідно пп. 14.1.141-1 ПКУ пальне, це зокрема скраплений газ, в т.ч. пропан або суміш пропану з бутаном та інші гази. І відповідно до п. 215.1 ПКУ пальне належить до підакцизних товарів. Як наслідок, особа, яка реалізує пальне, враховуючи норму пп. 212.1.15 ПКУ є платником акцизного податку.

Тож підприємство-посередник також відноситься до особи, яка реалізує пальне і є платником акцизного податку.

Об’єктом оподаткування акцизним податком на пальне є обсяг реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

• отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

• ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

• вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій з реалізації пального в межах обсягу, що є об’єктом оподаткування акцизним податком, є дата реалізації таких обсягів пального (п. 216.12 ПКУ). Ставки для оподаткування акцизним податком пального встановлено пп. 215.3.4 ПКУ. Проте, пам'ятайте, що тимчасово, з 01.01.2016 р. до 29.02.2016 р. (включно), встановлено ставки акцизного податку визначені п. 14 підрозділом 5 розділом ХХ ПКУ.

Електронне адміністрування реалізації пального

Наразі, порядок електронного адміністрування реалізації пального, який встановлюється Кабміном, знаходиться на стадії проекту. Також оприлюднено наказ Мінфіну, яким затверджено:

• заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального;

• акцизну накладну;

• розрахунок коригування акцизної накладної;

• заявку на поповнення (коригування) залишку пального;

• Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

Стаття 232 ПКУ, яка встановлює електронне адміністрування реалізації пального запрацює з 01.03.2016 р., а до цієї дати продавцям пального потрібно зареєструватися платником акцизного податку у ДПІ за своїм місцезнаходженням до початку здійснення реалізації пального. Для нової системи з 01.03.2016 р. діятиме перехідний період, а вже з 01.04.2016 р. акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонуватимуть повноцінно.

Одиниця обліку обсягів пального

Відповідно до п. 232.1 ПКУ одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15 °C. Цією ж нормою встановлено, що така ж одиниця повинна використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку. 

Не слід забувати, що відповідно до п. 9 П(С)БО 9 «Запаси» до первісної вартості включається також непрямі податки та збори. А відповідно до визначення терміну «акцизний податок» в пп. 14.1.4 ПКУ, це - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Тож, на наш погляд, суму акцизного податку у первинних бухгалтерських документах також слід відображати окремим рядком. Але такий рядок має бути включено перед рядком щодо відображення суми нарахованого ПДВ, оскільки акцизний податок у цьому випадку включається до бази оподаткування ПДВ.

База оподаткування ПДВ при реалізації пального

Відповідно до п. 188.1 ст. ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Тож, до бази оподаткування ПДВ включається акцизний податок на пальне, крім акцизного податку у разі роздрібної торгівлі паливом. Тому у податковій накладній буде відображатися вартість пропану вже з акцизним податком (додатково див. лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025257
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756