• Посилання скопійовано

Фірма-посередник, що реалізує пальне, сплачує акцизний податок

Фірма є посередником між великим постачальником бензину і кінцевими споживачами. Своїх заправок у фірми немає, клієнти заправляються на заправках іншої компанії. Фірма працює за договорами купівлі-продажу. Чи потрібно платити акцизний податок?

Відповідно до пп. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне. Тож підприємство-посередник також відноситься до особи, яка реалізує пальне.

Об’єктом оподаткування акцизним податком на пальне є обсяг реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

• отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

• ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

• вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними  в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій з реалізації пального в межах обсягу, що є об’єктом оподаткування акцизним податком, є дата реалізації таких обсягів пального (п. 216.12 ПКУ). Ставки для оподаткування акцизним податком пального встановлено пп. 215.3.4 ПКУ. Але вони набирають чинності тільки з 01.03.2016 р. Тимчасово, з 01.01.2016 р. до 29.02.2016 р. (включно), встановлено ставки акцизного податку на товари, визначені в п. 14 підрозд. 5 розділу XX ПКУ.

Правила реєстрації платником акцизного податку при здійсненні реалізації палива встановлено пп. 212.3.4 ПКУ. Так, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку відповідними податковими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви. На сьогодні затвердженої форми такої заяви ще не має.

Також має бути затверджено Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального. В ньому буде міститися інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Порядок складання акцизних накладних та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних передбачено статтею 231 ПКУ. Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник акцизного податку також зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального передбачено ст. 232 ПКУ.

Але звертаємо увагу, ст. 231 та 232 ПКУ набирають чинності відповідно до розд. ІІ Закону №909 тільки з 1 березня 2016 року.

Також не слід забувати, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року. Особливості складання такого акту та подання до податкового органу можна подивитися тут >>>.

У своєму листі ДФС від 21.01.2016 р. №1903/7/99-99-19-03-03-17 опираючись на норми п. 1 розділу ІІ Закону №909 (щодо доповнення ПКУ статтями 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, нагадують, що вони набирають чинності з 1 березня 2016 року

На підставі дати набрання чинності цих статей ПКУ податківці наголосили, що для осіб, які реалізують пальне, першим звітним (податковим) періодом  буде  березень 2016 року

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202547
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756