• Посилання скопійовано

Фірма-посередник, що реалізує пальне, сплачує акцизний податок

Фірма є посередником між великим постачальником бензину і кінцевими споживачами. Своїх заправок у фірми немає, клієнти заправляються на заправках іншої компанії. Фірма працює за договорами купівлі-продажу. Чи потрібно платити акцизний податок?

Відповідно до пп. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне. Тож підприємство-посередник також відноситься до особи, яка реалізує пальне.

Об’єктом оподаткування акцизним податком на пальне є обсяг реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

• отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

• ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

• вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними  в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій з реалізації пального в межах обсягу, що є об’єктом оподаткування акцизним податком, є дата реалізації таких обсягів пального (п. 216.12 ПКУ). Ставки для оподаткування акцизним податком пального встановлено пп. 215.3.4 ПКУ. Але вони набирають чинності тільки з 01.03.2016 р. Тимчасово, з 01.01.2016 р. до 29.02.2016 р. (включно), встановлено ставки акцизного податку на товари, визначені в п. 14 підрозд. 5 розділу XX ПКУ.

Правила реєстрації платником акцизного податку при здійсненні реалізації палива встановлено пп. 212.3.4 ПКУ. Так, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку відповідними податковими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви. На сьогодні затвердженої форми такої заяви ще не має.

Також має бути затверджено Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального. В ньому буде міститися інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Порядок складання акцизних накладних та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних передбачено статтею 231 ПКУ. Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник акцизного податку також зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального передбачено ст. 232 ПКУ.

Але звертаємо увагу, ст. 231 та 232 ПКУ набирають чинності відповідно до розд. ІІ Закону №909 тільки з 1 березня 2016 року.

Також не слід забувати, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року. Особливості складання такого акту та подання до податкового органу можна подивитися тут >>>.

У своєму листі ДФС від 21.01.2016 р. №1903/7/99-99-19-03-03-17 опираючись на норми п. 1 розділу ІІ Закону №909 (щодо доповнення ПКУ статтями 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, нагадують, що вони набирають чинності з 1 березня 2016 року

На підставі дати набрання чинності цих статей ПКУ податківці наголосили, що для осіб, які реалізують пальне, першим звітним (податковим) періодом  буде  березень 2016 року

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»