ДПС у підкатегорії 114.07 ЗІР нагадує, що Законом №4014-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу», внесено зміни до ПКУ), в частині встановлення окремих особливостей обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу.
Відповідно до пп. 49.1 підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ виробники спирту етилового, біоетанолу при обчисленні за податковий (звітний) період акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу враховують значення гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку за такий період.
Під гарантованим податковим зобов’язанням з акцизного податку розуміється величина податкового зобов’язання з акцизного податку, розрахована виходячи з максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Підпунктом 49.2 підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що гарантоване податкове зобов’язання з акцизного податку за податковий (звітний) період (ГПЗ) обчислюється за формулою:
ГПЗ = Об х К х Ст,
де:
- Об - обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, визначений як максимальна продуктивність обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу за добу;
- К - кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду;
- Ст - ставка акцизного податку, визначена пп. 215.3 ПКУ, діюча на перше число податкового (звітного) періоду.
При визначенні гарантованого податкового зобов’язання значення «К» зменшується на кількість днів, протягом яких виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося через зупинку виробництва або внаслідок технічних чи регламентних робіт, за умови повідомлення про такі обставини в день їх настання в письмовій формі постійного представника контролюючого органу на акцизному складі та в електронній формі, у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з метою опломбування місць можливого доступу до спирту етилового, біоетанолу, їх розпломбування після закінчення дії обставин, у порядку, визначеному Законом №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Платник податку при розрахунку гарантованого податкового зобов’язання значення показника «К» може зменшити лише на ту кількість днів, протягом яких виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося взагалі (з початку і до кінця доби), за умови повідомлення про такі обставини в день їх настання в письмовій формі постійного представника контролюючого органу на акцизному складі та в електронній формі, у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ.
29.04.2025 набрав чинності наказ Мінфіну від 11.04.2025 №195 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку», яким внесено зміни до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку (далі – Декларація), а саме: Декларацію доповнено новим додатком 1 прим. 5 «Розрахунок суми гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового».
У графі 4 додатку 1 прим. 5 до Декларації зазначається загальна (фактична) кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
У графі 5 додатку 1 прим. 5 до Декларації відображається кількість днів (повних діб), протягом яких виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося через зупинку виробництва або внаслідок технічних чи регламентних робіт ( К1 ).
У графі 6 додатку 1 прим. 5 до Декларації відображається загальна (фактична) кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду зменшена на кількість днів, протягом яких виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося через зупинку виробництва або внаслідок технічних чи регламентних робіт (К – К1).
ПКУ не передбачено іншого механізму обрахунку гарантованого податкового зобов’язання, а саме в частині обрахунку значення показника «К» при зменшенні днів, протягом яких виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося через зупинку виробництва на неповну добу.
Отже, суб’єкт господарювання в Декларації відображає загальну (фактичну) кількість днів в календарному місяці податкового (звітного) періоду (графа 4), кількість днів протягом яких не здійснювалося виробництво спирту етилового, біоетанолу через зупинку виробництва або внаслідок технічних чи регламентних робіт (графа 5) та кількість днів, протягом яких фактично здійснювалося виробництво спирту етилового, біоетанолу без зупинки виробництва (графа 6).