Податківці у підкатегорії 114.07 ЗІР наголошує, що Законом №4014-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу», внесено зміни до ПКУ, в частині встановлення окремих особливостей обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу.
Відповідно до пп. 49.1 підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ виробники спирту етилового, біоетанолу при обчисленні за податковий (звітний) період акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу враховують значення гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку за такий період.
Під гарантованим податковим зобов’язанням з акцизного податку розуміється величина податкового зобов’язання з акцизного податку, розрахована виходячи з максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Підпунктом 49.2 підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що гарантоване податкове зобов’язання з акцизного податку за податковий (звітний) період (ГПЗ) обчислюється за формулою:
ГПЗ = Об х К х Ст,
де:
- Об - обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, визначений як максимальна продуктивність обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу за добу;
- К - кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду;
- Ст - ставка акцизного податку, визначена пп. 215.3 ПКУ, діюча на перше число податкового (звітного) періоду.
29.04.2025 р. набрав чинності наказ Мінфіну від 11.04.2025 №195 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку», яким внесено зміни до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку (далі – Декларація), а саме: Декларацію доповнено новим додатком 1 прим. 5 «Розрахунок суми гарантованого податкового зобов’язання з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу».
Відповідно до п. 6 розд. 5 Порядку №14 «Про затвердження форми декларації з акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» (із змінами) у графі 4 «Кількість днів у календарному місяці звітного періоду (К)» додатка 1 прим. 5 до Декларації зазначається кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду.
ПКУ визначено, що базовий податковий (звітний) період – період, за який платник податків зобов’язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених ПКУ, коли контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податку (пп. 33.3 ПКУ). Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
Отже, для обчислення гарантованого податкового зобов’язання у графі 4 додатку 1 прим. 5 до Декларації зазначається загальна (фактична) кількість днів у календарному місяці податкового (звітного) періоду.