• Посилання скопійовано

Чи може ресторан придбати алкогольні напої через підзвітну особу?

ТОВ має ресторан (КВЕД 56.30) і має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Чи можна через підзвітну особу придбати в магазині пляшку алкогольного напою для перепродажу його в ресторані? Чи важливо, чи має магазин, в якому купили алкоголь, ліцензію на оптову торгівлю алкогольнимим напоями, чи ні?

Норми ПКУ та Закону про спирт не містять заборон на придбання алкогольних напоїв через підзвітних осіб. Також у покупця немає обов’язку перевіряти наявність необхідної ліцензії у продавця, а продавець, своєю чергою, теж не зобов’язаний перевіряти наявність відповідних ліцензій у покупця.

Тож формально ресторан це може зробити.

Але при цьому варто враховувати особливості адміністрування торгівлі алкогольними напоями, а саме те, що при роздрібному продажі алкогольних напоїв в чеку РРО повинен зазначатися штрихкод акцизної марки – див. тут.

Внаслідок цього у чеку РРО, за яким підзвітна особа придбаває алкогольні напої, буде відображений штрихкод акцизної марки. Для продавця алкоголю це буде роздрібний продаж алкоголю.

Далі, сам ресторан теж зобов’язаний зазначати штрихкод акцизної марки при подальшому продажу придбаного алкоголю в коктейлях або на розлив – докладніше про це тут.

В результаті одна й та сама акцизна марка буде показана в чеках РРО у двох осіб – у продавця при продажу підзвітній особі та при подальшому продажі в ресторані. Це може створити проблеми для роздрібного продавця, який продав алкоголь підзвітній особі. Ця ситуація описана тут.

Відповідно до ст. 1 Закону про спирт:

  • оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
  • роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Якщо продавець алкоголю має тільки роздрібну ліцензію і не має оптової, і при цьому продасть алкоголь підзвітній особі, то такий продаж може вважатися оптовим продажем алкоголю – якщо підходити до цього фіскально. Оскільки підзвітна особа виступає від імені ресторану, то виходить, що алкоголь проданий не кінцевому споживачу, а СГ для наступної реалізації. Акцизна марка цього алкоголю буде зазначена ще раз у чеку РРО, що буде виданий рестораном. Ситуація ускладнюється тим, що продавець алкоголю ніяк не зможе дізнатися про те, кому він продає алкоголь – кінцевому споживачу чи підзвітній особі, якщо така особа не повідомить йому про це.

Якщо у продавця алкоголю, у якого придбала алкоголь підзвітна особа, є роздрібна та оптова ліцензії на продаж алкоголю, то неприємностей у нього не повинно бути. З огляду на це  ресторану варто заздалегідь дізнатися про те, чи є у продавця оптова ліцензія на продаж алкоголю.

Втім, придбання суб’єктами господарювання через підзвітних осіб алкогольних напоїв для подальшого перепродажу не врегульована Законом про спирт, тому можливе інше тлумачення поняття роздрібної торгівлі. Зокрема, достатньо того, що алкоголь був проданий через РРО і акцизна марка відображена в чеку – значить, це була роздрібна торгівля незалежно від того, чи виступає покупець від імені якогось СГ, чи ні. У продавця немає механізму отримання інформації про це, якщо тільки він сам не буде запитувати про це кожного покупця.

З огляду на це пропонуємо також звернутися до податківців за наданням ІПК з цього питання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202532
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202545
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025754