• Посилання скопійовано

Пересортиця підакцизного товару: чи нараховувати акцизний податок?

У підприємства роздрібної торгівлі підакцизними товарами виник збиток у зв'язку з пересортицею товару. Відобразили збиток від пересортиці на рахунку 947 та донарахували ПДВ на суму збитку. Чи потрібно нараховувати акцизний податок у розмірі 5% на суму збитку від пересортиці?

Акцизний податок за результатами інвентаризації нараховується у випадках, передбачених ПКУ. А саме, якщо під час інвентаризації виявиться, що підакцизний товар, продукція є зіпсованими, знищеними чи втраченими і це буде оформлено відповідним актом, його дата буде датою виникнення податкового зобов'язання з акцизного податку (пп. 216.2 ПКУ). Якщо буде доведено факт того, що певний підакцизний товар, продукція були втрачені внаслідок форс-мажорних обставин і це належним чином документально оформлено, податкові зобов'язання не виникатимуть (пп. 216.3 ПКУ). У разі псування, знищення та втрат підакцизних товарів чи продукції, що перевищують встановлені норми втрат згідно з пп. 214.6 ПКУ, базою оподаткування є вартість та обсяги таких недостач, що перевищують встановлені норми втрат (пп. 214.7 ПКУ). Якщо за підсумками інвентаризації виявиться факт понаднормативних втрат спирту етилового або якщо причиною таких втрат не є форс-мажорні події, платник має сплатити акцизний податок виходячи з розміру таких втрат та ставки акцизного податку, що діє на дату складення акта інвентаризації (пп. 230.14 ПКУ).

Як бачимо, головним фактором тут є фізична втрата підакцизного товару. З точки зору бухобліку це вимагає наявності факту списання товару внаслідок його втрати чи псування на дебет рахунка 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей". Якщо немає обставин, передбачених пп. 216.3 ПКУ, на вартість втраченого товару нараховується акцизний податок.

Щодо пересортиці: взаємний залік лишків і нестач внаслідок пересортиці допускається тільки щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості за умови, що лишки і нестачі утворились за один і той самий період, що перевіряється, та в однієї і тієї самої матеріально відповідальної особи – п. 5 розділу ІV Інструкції №879. За розпорядженням керівництва зарахування може бути допущено стосовно однієї і тієї самої групи запасів, якщо цінності, що входять до її складу, мають схожість за зовнішнім виглядом або упаковані в однакову тару (у разі відпуску їх без розпакування тари).

Якщо виконуються всі ці умови, то підприємство може не списувати нестачі як втрачений чи зіпсований товар, а зарахувати такі нестачі в рахунок надлишків товару такого ж найменування. 

На нашу думку, якщо товар не списаний, а зарахований в результаті пересортиці, акцизний податок на різницю у вартості не виникає, оскільки немає факта псування, знищення чи втрати самого товару. Те, що різниця у вартості товарів була списана на рах. 947, ще не є підставою для нарахування акцизного податку.

Отже, головним моментом є те, чи правильно підприємство визначило факт пересортиці, чи ні. Головним чином це залежить від найменування запасів – які запаси вважати запасами одного найменування чи групи.  Нажаль, немає достатньо чіткого визначення поняття «найменування запасів», а тому можливі суперечки з податківцями щодо цього.

Наприклад, під час інвентаризації було виявлено нестачу 20 пляшок бренді 5 років витримки і надлишок 20 пляшок бренді 3 років витримки. Або виявлено нестачу і надлишок бренді 5 років витримки, але різних виробників і торгових найменувань, наприклад, бренді «Старий млин» та бренді «Новий світ» . Проте не можна передбачити, чи погодяться податківці з тим, що це товари одного найменування – бренді, чи вони будуть наполягати на тому, що у цих товарів різні строки витримки або різні комерційні назви, а значить, це різні найменування. У першому випадку вони погодяться з тим, що нестачі товару не було, а значить, і немає підстави нараховувати акциз, а у другому випадку вони можуть наполягати на тому, щоб списати бренді, якого не вистачає, як втрачений товар і нарахувати на нього акциз, а бренді, який у надлишку,  оприбуткувати як безоплатно отриманий товар. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025257
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756