• Посилання скопійовано

Під час перевірки виявлено надлишки пива в ресторані: які можуть бути наслідки?

В ресторані є банки з пивом без документів – воно було придбано раніше, а документи не збереглися. Залишок цього товару було виявлено під перевірки. Що загрожує ресторану?

З точки зору акцизного податку та застосування РРО порушень ще немає, тому що товар ще не проданий. Якщо це пиво в подальшому буде продане з нарахуванням акцизного податку та із застосуванням РРО, то підстав для санкцій щодо акцизу та РРО немає.

Розповімо докладніше про наслідки того, що придбання цього пива не підтверджено первинними документами.

Якщо СГ – це ФОП на єдиному податку і неплатник ПДВ (ФОПам на ЄП дозволено торгувати пивом – пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ), то він не повинен вести товарний облік, а отже, не зобов’язаний зберігати прибуткові документи на пиво.

Докладніше про це – у наших публікаціях тут  та тут.

Якщо ФОП на ЄП ІІІ групи – платник ПДВ, то він повинен вести облік витрат, а отже, повинен мати первинні документи на товари. Докладніше про цей облік – тут.

Якщо СГ – це ФОП на загальній системі, то він повинен вести товарний облік і відповідно, мати первинні документи на товар. Крім цього, він повинен підтверджувати свої витрати первинними документами.

Санкції за неведення товарного обліку розглянуті у цій статті

А саме:

 • за реалізацію товарів, які не обліковані згідно з Порядком №496;
 • за ненадання контролерам під час перевірки Форми обліку та первинних документів на всі товари, що не реалізовані, але знаходяться у місці продажу, - застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі - це 170 грн).

Ці санкції не стосуються тих ФОПів, які є платниками ЄП та не зареєстровані ПДВ (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Також разом з цим податківці мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю – пп. 20.1.9 ПКУ.

Крім цього, податківці можуть наполягати на тому, що цей товар без документів є безоплатно отриманим, а тому потрібно визнати дохід в розмірі звичайної вартості такого товару. Це стосується всіх СГ – як ФОП, так і юросіб на загальній системі оподаткування та на єдиному податку. Дохід від безоплатно отриманих товарів оподатковується за правилами системи оподаткування, на якій перебуває СГ. Відповідно, податківці під час перевірки можуть донарахувати податок на прибуток або єдиний податок ІІІ групи за ставками 2%, 3% або 5% на суму такого доходу.

В подальшому, якщо товари будуть оприбутковані на підставі інвентаризації з визнанням доходу, ФОП на загальній системі або юрособа – платник податку на прибуток зможуть включити їх вартість у витрати під час їх продажу. Платники єдиного податку вже не зможуть зменшити суму ЄП під час продажу товарів, а навпаки – у них ще раз виникає єдиний податок, але вже з виручки від продажу таких товарів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

 • Протягом якого строку пальне може перебувати в пересувному акцизному складі?
  Протягом якого строку пальне може перебувати в пересувному акцизному складі, якщо воно придбане для перепродажу, а пересувним акцизним складом є бензовоз стороннього\найнятого перевізника? Наприклад, пальне придбали і не встигли зразу перепродати
  08.06.202318
 • Анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним ще не означає анулювання реєстрації СГ платником акцизу
  Чи повинен суб’єкт господарювання повторно реєструватися платником акцизного податку на оптову торгівлю пальним після відновлення раніше анульованої ліцензії?
  31.05.202320
 • Як фізособі-підприємцю імпортувати алкоголь?
  ФОП має ресторан і хоче укласти договір на постачання елітних алкогольних напоїв із-за кордону. На які основні моменти потрібно звернути увагу? Як придбати акцизні марки та промаркувати ними імпортний алкоголь? Чи потрібна ліцензія на імпорт алкоголю? Які особливості імпорту товарів?
  29.05.202324
 • Чи встановлюються МРЦ та чи сплачується акциз 5% з тютюну для кальяну у 2023 році?
  Товариство надає послуги з куріння суміші кальяну, до складу якого входить тютюн для кальяну. Чи потрібно у 2023 році сплачувати з вартості кальяну акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів та чи потрібно дотримуватись максимальних роздрібних цін?
  25.05.202328
 • Що робити з мертвими залишками пального в резервуарах на АЗС?
  На АЗС в резервуарі є 1700 л бензину А-92, УКТ ЗЕД - 2710124194 – так званий «мертвий залишок», який вже не можна реалізувати через колонку. Бензин А-92 більше не планується закуповуватись та продаватись. Цей резервуар планується використовувати для реалізації бензину А-95 з іншим кодом УКТ ЗЕД. Як можна списати чи використати «мертвий залишок»? Чи можна змішувати різні марки бензину? Чи обов’язково проводити очистку резервуару? Які акцизні накладні треба скласти в такому випадку?
  23.05.202367