• Посилання скопійовано

Відповідальне зберігання пального: чи повинен платник акцизу складати АН на неплатника – власника пального?

Як платнику акцизу скласти АН на залишки пального, що зберігається на його акцизному складі та належить неплатнику акцизу? У серпні 2019 р. неплатник передав на зберігання до акцизного складу платника 1000 л дизпалива. Протягом місяця неплатник вибрав з акцизного складу зберігання 800 л. Чи повинен платник акцизу складати АН на неплатника – власника пального?

Насамперед зазначимо, що відповідно до пп. 231.4 ПКУ право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому ст. 212 ПКУ.

 

Щодо запитання 1

Нормами абз. 2 п. 23 підрозділу 5 розд. ХХ ПКУ передбачено, що для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в СЕАРП, між акцизними складами/акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 01.07.2019 р. платники податку та суб'єкти господарювання, які з 01.07.2019 р. не підпадають під визначення платників податку за пп. 212.1 ПКУ та у яких станом на 16.01.2019 р. в СЕАРП обліковуються обсяги залишків пального, зобов'язані скласти АН в двох примірниках на такі обсяги пального.

Перший примірник АН зареєструвати в СЕАРП з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в АН акцизних складів/акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 01.07.2019 р., та розпорядників таких акцизних складів/акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов'язкових реквізитів АН, передбачених пп. «г, ґ, з та и» пп. 231.1 ПКУ.

Після виконання платником акцизного податку вимог, зазначених вище щодо відповідного розпорядника акцизного складу / акцизного складу пересувного, такий розпорядник акцизного складу/акцизного складу пересувного зобов'язаний з 16 до 22 липня 2019 року (включно) зареєструвати в СЕАРП другий примірник отриманої АН, складеної платником податку згідно з пп. «а» п. 23 підрозділу 5 розд. ХХ ПКУ.

Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затверджений наказом Мінфіну №262.

Відповідно до п. 3 розд. IV Порядку №262 в АН ф. «П» не зазначаються:

  • цифровий код операції для АН, яка складається в одному примірнику, ознака умов оподаткування (у відповідних комірках (полях) зазначається цифра «0»);
  • реквізити акцизного складу/акцизного складу пересувного, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне;
  • серія та номер податкового векселя, виданого до отримання або ввезення пального на митну територію України;
  • повне або скорочене найменування та код за ЄДРПОУ отримувача пального - суб'єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, або суб'єктів літакобудування, або замовників, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», або підприємств, установ та організацій системи державного резерву;
  • адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання – неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Усі зміни щодо акцизів
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

У відповідних комірках (клітинках) рядків АН, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються (крім цифри «0», яка зазначається у комірках (клітинках), призначених для цифрового коду операції для АН, яка складається в одному примірнику, та може зазначатися у комірці (клітинці), призначеній для ознаки умов оподаткування).

У такій АН зазначаються:

  • ознака щодо умов оподаткування пального «0» або «4»;
  • ознака щодо напрямів використання пального «3»;
  • номер примірника акцизної накладної «1» або «2» із кількості примірників «2»;
  • реквізити платника податку, зареєстрованого в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального, який склав АН, як особи, що реалізує пальне;
  • реквізити платника податку, зареєстрованого в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового – розпорядника акцизного складу, як особи – отримувача пального;
  • реквізити акцизного складу або пересувного акцизного складу, на який фізично відвантажене (отримане) пальне.

 

Також читайте:

 

Щодо запитання 2

Реалізація пального в абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ визначена як будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Відповідно до пп. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Виходячи з визначення термінів «реалізація пального», «акцизний склад», «розпорядник акцизного складу» та «відповідальне зберігання» ДФС у Полтавській області від 22.04.2019 р. №1735/Б/16-31-40-01-23/ІПК повідомляє, що з 01.07.2019 р.:

  • відпуск пального іншій особі без переходу права власності (з відповідального зберігання) є реалізацією в розумінні пп. 14.1.212 ПКУ;
  • приміщення або територія, де розташовані ємності для зберігання пального та з яких здійснюється реалізація пального іншій особі, є акцизним складом згідно з пп. 14.1.6 ПКУ.

Отже, неплатник акцизу, який передав на зберігання до акцизного складу 1000 л дизпалива, в розумінні абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ здійснив операцію реалізації пального. Що вимагає реєстрації платником акцизного податку, складання АН та РК, а також подання щомісячно звітності з акцизного податку.

Також про складання АН при відповідальному зберіганні пального читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Офіційний курс валют України до іноземної валюти з 25.03.2025 року при визначенні ПЗ з акцизного податку
    З 25.03.2025 року при реалізації тютюнових виробів, виготовлених на території України, для нарахування ПЗ з акцизу з тютюнової сировини та тютюнових відходів застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 01.07.2024 р. (43,2658 грн)
    27.03.202535
  • За яких умов можлива реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою?
    Реалізація алкоголю кінцевому споживачу з доставкою у разі внесення ним плати кур’єрській службі можлива, зокрема, за наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі - у кур’єрської служби
    21.03.202548
  • Хто є отримувачем пального в акцизній накладній, якщо заправляють третю особу, а не покупця?
    АЗС працює з покупцем через систему «Профіт». Сторони збираються підписати договір, в якому вкажуть, що АЗС заправляє клієнтські авто покупця, які належать іншим юрособам, і зазначає в акцизних накладних назви юросіб, які фактично заправляються, і з якими АЗС не має договорів, або кінцевому споживачу. Як правильно виписувати акцизні накладні в даному випадку: на юросіб, які заправляються чи на кінцевого споживача?
    11.03.202528
  • Отримувач пального в акцизній накладній АЗС при продажу пального юрособі
    АЗС підписала договір з покупцем у серпні 2024 року, за яким зобов'язалася забезпечувати заправку пальним автотранспорту покупця через систему Профіт. АЗС виписувала акцизні накладні на ТОВ-покупця, але покупець стверджує, що накладні мали виписуватися на кінцевого споживача, оскільки у ТОВ немає власного автотранспорту. Як правильно оформлювати акцизні накладні в цій ситуації? Якщо дійсно потрібно було виписувати накладні на кінцевого споживача, як мінімізувати штрафні санкції?
    10.03.2025256
  • Чи можна безкоштовно передати іншій юрособі талони на пальне?
    Юридична особа, неплатник акцизного податку, має талони на пальне, які планує безкоштовно передати іншій юрособі. При цьому для обліку руху пального оприбуткування талонів у юрособи-отримувача бути здійснено в розрізі ПММ. Чи є така передача правомірною? який тип договору і які первинні документи мають бути оформлені? Чи буде така передача підставою для реєстрації акцизного складу та сплати акцизного податку?
    07.03.2025756