13 серпня 2015 року, набрав чинності Закон України від 17 липня 2015 року №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" (далі – Закон №652), який опубліковано у газеті "Голос України" від 12.08.2015 №147.
Зокрема, у новій редакції, відповідно до пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс), неприбутковими визначаються підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 Податкового кодексу.
Починаючи з 13 серпня 2015 року, відповідно до пп.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу до неприбуткових організацій можуть відноситися житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом).
Згідно з п.34 підр. 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу неприбуткові підприємства, установи й організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом №652, не підлягають виключенню із цього Реєстру до 1 січня 2017 року.
Неприбуткові організації, які до 13 серпня 2015 року вже внесені до Реєстру та відповідають вимогам пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу, переносяться до нового Реєстру автоматично.
Згідно з пп.133.4.2 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених п.133.4 ст.133 Податкового кодексу, така неприбуткова організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Податкове зобов’язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів.
З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду.
З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому ст.57 цього Кодексу для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток.
Крім цього, п.133.4.4 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу визначено, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити