• Посилання скопійовано

Як зменшити статутний капітал

На приватному підприємстві засновник має намір зменшити статутний капітал. За яких умов це можливо і як цей процес відбувається?

Відповідно до ст. 113 ГКУ  приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи.

Порядок організації та діяльності приватних підприємств визначається цим Кодексом та іншими законами.

Отже, приватне підприємство діє на підставі статуту, складеного засновниками.

Відтак, при зменшенні статутного капіталу засновник такого ПП має скористатись процедурою, прописаною безпосередньо у статуті.

Якщо у приватного підприємства один засновник, то він приймає документи з організаційної діяльності приватного підприємства у формі рішення засновника. Таким рішенням засновник має право зменшити розмір статутного капіталу на відповідну суму без зміни часток у статутному капіталі.

 

Наведемо приклад

Статутний капітал складає 1000 грн. У статуті приватного підприємства прописано, що один засновник підприємства має право своїм рішенням зменшити статутний капітал на суму, визначену у рішенні (скажімо, 600 грн). При цьому, такий один засновник залишається повноправним власником майна підприємства, тобто зменшення розміру статутного капіталу не приводить до зменшення частки засновника у майні підприємства. В тексті самого рішення засновник вказує, що за результатами зменшення статутного капіталу його розмір становить 400 грн, що відповідає 100 відсоткам частки у статутному капіталі.

Якщо така процедура у статуті відсутня, зменшення статутного капіталу треба здійснювати за нормами закону. Але, закон не передбачає спеціальної процедури зменшення статутного капіталу у разі, коли є лише один засновник та відбувається процедура зменшення статутного капіталу без його виходу зі складу засновників та/або ліквідації товариства.

Тож, застосувати загальні норми ЦКУ чи Закону України “Про господарські товариства” засновник приватного підприємства не може.

Відтак, якщо такої спеціальної процедури зменшення розміру статутного капіталу (можливо, з порядком повернення суми, на яку відбувається зменшення)  не передбачено статутом ПП, то державний реєстратор має право відмовити у проведенні реєстраційної дій по зменшенню статутного капіталу ПП.

В такому випадку радимо засновнику спочатку внести зміни до статуту щодо порядку зменшення статутного капіталу (і його повернення засновнику), та зареєструвати їх у порядку, який ми наводимо нижче. І вже потім оформлювати рішення про таке зменшення і його держреєстрацію.

Щодо самої процедури реєстрації, то відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону № 755 для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

  • заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
  • примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру (йдеться Рішення засновника про зменшення розміру статутного капіталу без перерозподілу часток засновника);
  • документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону (насьогодні — ця сума складає 410 грн);
  • установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (йдеться про внесення змін в частині розміру статутного капіталу після зменшення).

Сума, на яку засновником прийнято рішення зменшити розмір статутного підлягає до виплати (поверненню) засновнику в порядку, передбаченому статутом приватного підприємства.

Увага! Якщо з статуті підприємства передбачено повідомлення кредиторів у разі зменшення розміру статутного капіталу, то це потрібно зробити обов'язково. Втім, насьогодні державні реєстратори не вимагають надання підтвердження цьому факту. А самі форми повідомлень, зокрема, й про зменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи, які підлягали оприлюдненню на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (Наказ Мін'юсту від 01.07.2015 р. №1098/5), з 27.05.2016 р. втратили чинність.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111