• Посилання скопійовано

Сплата та продовження ліцензії на оптовий продаж алкогольних напоїв під час воєнного стану

Підприємство має ліцензію на оптовий продаж алкогольних напоїв. У цьому місяці повинні продовжувати її ще на рік та сплатити 500 000 грн. Чи можна до кінця воєнного стану не платити ці 500 000 грн за продовження цієї ліцензії, а оплатити цю суму протягом 30 днів після скасування воєнного стану? Чи поширюється звільнення на ліцензію оптового продажу алкогольних напоїв?

Відповідно до ст. 18 Закону №481 вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:

виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Обов’язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.

З наведеного випливає, що можна не сплачувати до припинення воєнного стану вартість ліцензії на обіг алкогольних напоїв, а зробити це протягом 30 днів, наступних за днем припинення воєнного стану.

На перший погляд, в процитованій нормі немає мови про ліцензію на оптовий продаж алкогольних напоїв. Тому можна виснувати, що на таку ліцензію розглядувана норма не поширюється, а тому ліцензію на оптовий продаж потрібно оплачувати у встановлений строк.

Але тоді про який обіг алкогольних напоїв йде мова?

Адже ліцензії на обіг алкогольних напоїв Закон №481 не передбачає. Цим Законом навіть не визначено поняття обігу.

Давайте розбиратися.

Закон №481 називається: «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

У преамбулі до цього Закону написано:

«Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України».

В ст. 1 Закону зазначено, що «незаконний обіг спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального - імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним з порушенням вимог законодавства, що регулює ці питання».

Дивимося далі ст. 1 Закону: «Єдиний державний реєстр суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва та/або оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах), - перелік суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва та/або оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах».

І так далі, тому подібне.

Тобто, поняття «обіг» уособлює в собі імпорт, експорт, зберігання, оптову і роздрібну торгівлю. Тож якщо сказано, що це обіг алкогольних напоїв, то мається на увазі в тому числі і оптова торгівля алкогольними напоями.

Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації вартість ліцензії можна не оплачувати до кінця воєнного стану, а сплатити протягом 30 днів, наступних за припиненням воєнного стану.

До речі, подібну норму містить і пп. 5 п. 1 Постанови КМУ від 18.03.2022 р. №314:

строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії).

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь та для впевненості може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Ліцензії і дозволи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Ліцензії і дозволи»

  • Коли потрібна ліцензія на виробництво алкоголю?
    Мале підприємство на стадії отримання ліцензії на виробництво алкоголю. Хоче закуповувати сировину для виробництва та проводити дослідження і випробовування для отримання кінцевого продукту, наявне обладнання та робоча сила. Чи має право підприємство виробити зразки алкоголю без отримання ліцензії та без зареєстрованого місця зберігання? Чи може таке виробництво бути незавершеним, наприклад, настоювання 3 роки?
    30.12.2024117
  • Анульовано ліцензію зберігання пального за несплату чергового платежу, але всі оплати здійснено вчасно
    ФГ має ліцензію на зберігання пального для власних потреб (термін дії 11.03.2020 – 11.03.2025 рр.). Оплата проводилася кожного року. Відмітки щодо сплати в ДПС були проставлені у 2020-2021 рр. З початком війни працівники органу ДПІ повідомили, що достатньо надавати платіжне доручення і копію ліцензії без оригіналу для зарахування платежу. У листопаді ДПС повідомила підприємство, надавши в електронному кабінеті платника розпорядження про анулювання ліцензії. Чи правомірні дії ДПС? Як відновити ліцензію?
    11.11.20241191
  • Що робити, якщо ліцензія на зберігання пального закінчилася?
    У разі закінчення терміну дії ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, якого виду заява повинна подаватись: на переоформлення ліцензії чи на видачу нової ліцензії? Який пакет документів додається?
    25.09.2024262
  • Ліцензія на зберігання пального при наданні ємності в оренду
    ТОВ 1 має ліцензію на зберігання пального для власних потреб і хоче надати ємність в оренду ТОВ 2. ТОВ 2 планує отримати ліцензію на зберігання пального. Чи може ТОВ 2 отримати ліцензію? Які дії ТОВ 1 при зміні об’ємів зберігання пального?
    01.08.2024101
  • Пальне для відряджень та генератора: коли потрібна ліцензія?
    Підприємство придбаває паливо для службових відряджень та заправки генераторів. Чи потрібно ТОВ отримувати ліцензію на зберігання пального? Які умови зберігання пального? Які штрафи за відсутність ліцензії на зберігання?
    26.07.2024164