• Посилання скопійовано

Народний підприємець: хто він та які наслідки щодо співпраці з ним?

Хто такий народний підприємець? Як здійснюють реєстрацію народного підприємця? Як укласти договори з ним щодо отримання послуг або продажу товарів ним?

В мережі інтернет є лише посилання на загальні ознайомчі статті та посібник "Посібник народного підприємця". Згідно з змістом вказаних статтей, їх автор посилається на окремі норми Конституції України (в частині статусу людини). 

Утворена в певному місті територіальна громада здійснює реєстрацію народного підприємця, про що видає відповідне свідоцтво (схоже на свідоцтво ФОП), після чого так званий народний підприємець може здійснювати діяльність в сфері виробництва та/або надання послуг, при цьому не стаючи на облік в органи ДФС та не сплачуючи жодних податків та інших платежів (лише 1% від обороту на розвиток територіальної громади). Така практика впроваджена вже в декількох областях та непомітно, але впевнено, набирає популярності.

Тож, якщо у місті є створена територіальна громада, то доцільно звернутися саме до неї та з'ясувати всі особилвості оформлення народного підприємця. Але наразі не має правової сторони питання, тобто ніде у законодавстві не має згадки про народного підприємця. Саме тому при укладанні договорів між наробним підприємцем  з підприємцями або з підприємствами може виникати питання правомірності їх укладання. Та не слід забувати, за ст. 50 ЦКУ вказано, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

У такому разі при укладанні договорів доведеться вказувати стороною фізособу, й тоді відповідно до п. 168.1 ПКУ буде виникати обов’язок у підприємця або підприємства щодо оподаткування ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% нарахованого доходу такій фізособі.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Підприємництво

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Підприємництво»

  • Зміна організаційно-правової форми підприємства: переведення працівників без звільнення
    Підприємство змінює організаційно-правову форму з ПрАТ на ТОВ, при цьому код підприємства за ЄДРПОУ не змінюється. Чи можливо переоформити людей з ПрАТ на ТОВ без звільнення, щоб не сплачувати компенсацію за невикористану відпустку та податки з неї; як правильно зробити запис у трудовій книжці?
    16.12.2021463
  • Отримання підприємцем послуг від фізичної особи: оподаткування
    Чи може ФОП отримувати послуги (за договором надання послуг) від фізичної особи, якщо буде сплачувати за нього ПДФО та військовий збір?
    05.11.2021351
  • Особливості діяльності ФОП, що надає бухпослуги
    Яких умов має дотримуватися ФОП, щоб здійснювати діяльність з надання бухгалтерських послуг? Як документально підтверджувати надання своїх послуг іншим ФОПам та юрособам?
    11.05.20213 1695
  • Оплата третьою особою: наслідки
    На розрахунковий рахунок ТОВ надійшли кошти від покупця Петренко П., який скористався послугою ПриватБанку «реєстрові поповнення» і авторизувався не сам, а через телефон іншої людини. В результаті в банківській виписці вказано «... від Петренко П. через Сидоренко С.». Чи можемо в обліку провести платіж і відвантаження на Петренка? Чи правомірна така оплата?
    22.05.20201 984
  • Зміна розміру відрахувань держпідприємств: з якої дати починає діяти?
    Чи має право ДП застосовувати при звітуванні за І квартал 2020 року зменшений норматив відрахування чистого прибутку (передбачений постановою КМУ №349), якщо на момент звітування Постанову було прийнято, оприлюднено, але не опубліковано?
    19.05.2020163