Головна Усі консультації Держрегулювання Підприємництво

Доходи підприємця, який змінив громадянство, оподатковуються як доходи, отримані нерезидентом

Підприємець на загальній системі збирається змінити громадянство. Однак в межах України за ним зберігається право на нерухомість за місцем його реєстрації як підприємця. Чи зможе він і надалі здійснювати підприємницьку діяльність в рамках цього ж суб'єкта? Яким буде оподаткування в даній ситуації?

Запитання: Предприниматель на общей системе налогообложения (занимается издательством книг) собирается сменить гражданство по семейным обстоятельствам. Тем не менее, в пределах Украины за ним сохраняются права на недвижимое имущество по месту расположения которого он и зарегистрирован как предприниматель. Сможет ли он и далее осуществлять предпринимательскую деятельность в рамках этого-же субъекта, и каким будет налогообложение в данной ситуации? Какие существуют варианты осуществления предпринимательской деятельности на территории Украины в ситуации, когда лицо не является резидентом?

Відповідь: Відзначимо, що навіть, зважаючи на те, що діючий госпсубєкт — фізособа-підприємець змінює своє громадянство, окремих спеціальних норм для такого випадку щодо обліку в податкових органах та у державного реєстратора не передбачено. Отже, діяти слід в загальному порядку  - для внесення змін до облікових відомостей у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та Єдиному державному реєстрі юросіб та фізосіб-підприємців.


Почнемо саме із змін у відомостях, що мстяться про такого підприємця в Єдиному державному реєстрі юросіб та фізосіб-підприємців.

Так, відповідно до ч.4 ст.17 Закону України від 15.05.2003 р N 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців”, в Єдиному державному реєстрі повинні міститися такі відомості щодо фізичної особи — підприємця, зокрема, щодо 

• ім'я фізичної особи; 

• реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);

• країна громадянства фізичної особи.

Для внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР про таку фізособу-підриємця, відповідно до ч.2 ст.45 Закону № 755 така фізособа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: 

• заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу — підприємця форми № 11; 

• документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця у випадках, передбачених статтею 10 цього Закону.

У розділі ІІ “Перелік змін, що вносяться до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -¬ підприємців” реєстраційної картки форми № 11 містяться відомості, зокрема, щодо зміни громадянства фізичної особи — підприємця.

На нашу думку, цілком достатньо внести зміни щодо громадянства такого підприємця без припинення діяльності. 

Водночас, тут слід зважати ще на один момент.

Відповідно до ч. 15, 16 Закону України від 22.09.2011 р N 3773-VI “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України. Увага! У цьому випадку, стаття 6 Закону України від 11.12.2003 р N 1382-IV “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” вимагає обвоязкової реєстрації за місцем проживання (тимчасового перебування). Якихось посвідок на тимчасове проживання не вимагається. Проте, в ситуації, що розглядається, можлива зміна місця проживання (реєстрації) або без такої Тому, бажано звернутись за офіційними розясненнями до міграційної служби.

Іноземці та особи без громадянства, які до прийняття рішення про припинення громадянства України постійно проживали на території України і після прийняття рішення про припинення громадянства України залишилися постійно проживати на її території, вважаються такими, які постійно проживають в Україні. Увага! У цьому випадку, отримується посвідка на постійне проживання (ст.5 Закону № 3773)

Залежно від того, чи змінюватиметься адреса місця проживання (постійного чи тимчасового перебування) такої фізособи-підприємця, можливо потребуватимуть й зміни до відомостей, що містяться в  ЄДР про таку особу (у картці № 11 також слід вказати й на зміну місця проживання).

Окремих підтвердних документів державний реєстратор не має вимагати, проте, вочевидь, вимагатиметься  наявність паспорта іноземця з відповідною відміткою.

У разі зміни громадянства, такій фізособі-підприємцю слід внести зміни й до  Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків в порядку, встановленому у розлілі IX. “Порядок подання Заяви про зміну даних, які вносяться до Облікової картки та Повідомлення” Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затв. Наказ Міндоходів від 10.12.2013 N 779. Такі зміни слід внести протягом одного місяця з дня їх виникнення шляхом подання Заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків форми N 5ДР (дод. 11 до Положення “ 779).

У цій Заяві є графа щодо відомостей про громадянств фізособи. Втім, ми не побачили, що в такому випадку має бути змінений у ІПН такої фізособи.

Єдине питання, яке виникає в такому разі — це з якої дати слід відлічувати такий місяця: з дня отримання паспорт чи дати зміни громадянства? Для детальнішого розяснення цього питання пропонуємо звернутись за офіційними письмовими розясненнями до ДФСУ або на гарячу лінію.

Загалом, ми вважаємо, що діючий підприємець, змінивши свої дані (у т.ч. облікові в податкових органах) цілком може продовжувати здійснювати свою господарську діяльність на території України, проте вже у статуті іноземця з дотриманням всіх чинних норм України, які регулюють той чи інший вид господарської діяльності.

Щодо питання сплати податків та володіння нерухомим майном.

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджений Постановою КМУ від 17 жовтня 2013 р. N 868. Проте, у цьому порядку не зазначено, чи потрібно вносити зміни та в якому порядку це слід робити, якщо власник нерухомості змінює громадянство. Тому, такій фізособі-підприємцю слід звернутись за офіційними роязсненнями до Державної реєстраційної служби України. Дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є підставою для нарахування податковими органами податку на нерухоме майно (п. 266.1.1, 266.7.2, 266.7.4 ПКУ)

Доходи фізособи-підприємця, який змінює своє громадянство, буде оподатковувати як доходи, отримані нерезидентом з джерелом їх походження з України від підприємницької діяльності (пп. 14.1.122, 14.1.54, ст. 177 (у т.ч. особливо — п. 177.11, 177.12)  ПКУ).

Якщо фізособа-підприємець не бажає бути підприємцем та здійснювати господарську діяльність на території України, він може припинитись як субєкт підприємницької діяльності, володіти нерухомим майном (будівлями, спорудами) та отримувати дохід як фізособа-нерезидент (оподаткування таких доходів здійснюється в порядку ст.103, п. 0170.10 ПКУ) або здійснювати свою діяльність через уповноважену особу (представника, представництво тощо).

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Підприємництво
Теги:
Нерезиденти , Підприємці , Реєстрація , Нерухомість

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі