• Посилання скопійовано

Внесення змін до реквізиту «Призначення платежу» платіжного доручення

ТОВ, платник ЄП за ставкою 5%, отримало від засновника поворотну фіндопомогу за платіжним дорученням з помилкою у реквізиті «Призначення платежу» (помилково вказано «Поповнення статутного фонду»). Чи можна за листом від засновника зарахувати такі кошти як ПФД?

В першу чергу зазначимо, що оскільки кошти вже було списано з рахунку платника, то такий платіж набуває статусу завершеного (пп. 30.1 Закону №2346). А згідно з п. 2.9 Постанови №22, банк не має права робити виправлення в розрахунковому документі клієнта, за винятком випадків, обумовлених п. 2.26 Постанови №22 та іншими нормативно-правовими актами Нацбанку. Тобто, звертатися безпосередньо до банку для внесення змін у поле «Призначення платежу» не потрібно – у банку немає прав на внесення таких змін.

Разом з тим, НБУ у листах від 26.09.2005 р. №25-113/1506-9580 та від 09.06.2011 р. №25-111/1438-7141 зазначає, що після списання коштів з рахунку платника (зарахування на рахунок отримувача) питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті «Призначення платежу», вирішується між сторонами переказу без участі банку.

З листів НБУ можна зробити висновок, що можливість внесення змін до реквізиту платіжного доручення «Призначення платежу» все ж таки є, але такі зміни узгоджуються між платником і отримувачем без участі банку.

Зазвичай, в такому випадку платником направляється лист отримувачу коштів, в якому вказується про помилку у реквізиті платіжного доручення і прохання щодо його зміни (уточнення). Звертаємо увагу, що для того, щоб такий лист був підставою для бухгалтерського обліку, він має містити всі обов’язкові реквізити первинного документу, наведені у п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік (в усьому іншому такий лист складається у довільній формі).

Отриманий підприємством лист варто затвердити керівником і підкласти до банківської виписки за відповідний період, що і буде підставою для обліку отриманих коштів саме як ПФД, а не як поповнення статутного капіталу. Крім того, підтвердженням дійсності «правильного» призначення платежу буде виступати договір про надання ПФД та відсутність Протоколу про збільшення розміру статутного капіталу.

Також на сторону платників податку у питанні можливості внесення змін до «Призначення платежу» сторонами стають і суди (зокрема, ухвала Київського апеляційного адмінсуду від 23.04.2014 у справі №2а-3335/10/2670, Житомирського апеляційного адмінсуду від 19.02.2013 р. у справі №0670/3840/12 та ухвала ВАСУ від 13.11.2012 р. №К-20530/10).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024258
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705