• Посилання скопійовано

Які наслідки перевищення обсягу доходу у підприємця -"єдинника" ІІ групи?

Фізособа-підприємець, платник ІІ групи єдиного податку, за результатами 2017 р. отримав дохід понад 2 млн грн. Чи зобов’язаний він з 2018 р. перейти на ІІІ групу платників єдиного податку? Як перейти на ІІІ групу та з якого кварталу? Чи може він перебувати на ІІ групі єдиного податку до переходу на ІІІ групу?

Відповідно до до пп. 2 п. 291.4 ПКУ до ІІ групи платників єдиного податку  належать ФОП,  які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  •  не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1,5 млн грн.

Відповідно до пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ платник ЄП ІІ групи зобов'язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (тобто на загальну систему) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу та нездійснення таким платником переходу на застосування іншої ставки (у даному випадку – на ІІІ групу платників ЄП)  - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Тобто, якщо перевищення розміру доходу 1,5 млн грн сталося, наприклад, у ІІІ кварталі 2017 р., то з ІV кварталу 2017 р. потрібно було або добровільно перейти на ІІІ групу, або з початку  ІV  кварталу вести облік доходів за правилами загальної системи.

Якщо ж таке перевищення сталося у  ІV  кварталі 2017 р., то ці дії потрібно було здійснити з І кварталу 2018 р.

Добровільний перехід у третю групу платників ЄП здійснюється за заявою платника ЄП відповідно до пп. 298.1.5 ПКУ, яка подається ним не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

У разі, якщо ФОП ІІ групи платників ЄП не здійснив перехід на ІІІ групу платників ЄП, він автоматично стає платником податків і зборів на загальній системі з початку того кварталу, що настає за кварталом, у якому досягнуто перевищення обсягу доходу 1,5 млн грн.

Як визначено у п. 299.10 ПКУ, реєстрація платником ЄП є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників ЄП за рішенням контролюючого органу, зокрема,  у випадках, визначених пп. 298.2.3 ПКУ, у тому числі й у випадку, передбаченому пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ, коли платник ЄП ІІ групи зобов'язаний перейти на загальну систему у разі перевищення обсягу річного доходу.

Виходячи з цього, ФОП ІІ групи не зможе вести діяльність на ІІ групі з початку того кварталу, що настає за кварталом, у якому досягнуто перевищення обсягу доходу 1,5 млн грн.

Отже, якщо ФОП – платник ЄП ІІгрупи перевищив обсяг доходу у ІV кварталі 2017 р., не подав заяву про добровільний перехід на ІІІ групу платників ЄП до 15.12.2017 р., то з 01.01.2018 р. податківці його виключають  з реєстру платників єдиного податку та з цієї дати він буде перебувати на загальній системі. Повернутися на спрощену систему можна буде лише з ІІ кварталу 2018 р. відповідно до п. 298.1.4 ПКУ. Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему  шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування лише один раз протягом календарного року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436