• Посилання скопійовано

Нюанси оподатковуються отриманих коштів експедитором-платником єдиного податку

Отримано штраф від клієнта (або перевізника) згідно з претензією та перераховано перевізнику (або клієнту) згідно з претензією в повному обсязі. Чи потрібно експедитору в такій ситуації включати отриманий штраф в дохід та відповідно сплачувати єдиний податок?

Запитання:

"Як оподатковуються отримані кошти експедиторм-платником ЄП:

1) отримано штраф від клієнта (або перевізника) згідно з претензією та перераховано перевізнику (або клієнту) згідно з претензією в повному обсязі. Чи потрібно експедитору в такій ситуації включати отриманий штраф в дохід та відповідно сплачувати єдиний податок?

2) сума отриманого та перерахованого штрафів згідно з  претензією не співпадають, наприклад отримали від клієнта 600 грн, а  перерахували перевізнику 500 грн (в договорах штрафи прописані по-різному). Включати в дохід всю суму 600 грн чи різницю 100 грн? 

3) перевізник виставляє рахунок на компенсацію ветеринарного контролю і закриває її актом виконаних робіт, цю суму експедитор перевиставляє на клієнта в повному обсязі. Чи потрібно включати в дохід?"

 

Відповідь:

Учасниками транспортно-експедиторської діяльності, є: клієнти, перевізники, експедитори. Згідно з п. 292.4 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт, зокрема за договорами транспортного експедирування доходом платника ЄП є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Отже, до оформлення первинних документів, які підтверджуюють суму винагороди а також до складання посередницьких договорів слід відноситись дуже уважно. Тому що транзитні кошти, які одержуються платником ЄП від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу.

У документах важливо виділяти винагороду експедитору та окремо виділяти плату послуг третіх осіб, зокрема розрахунок штрафів. Якщо цього не робити, то всі отримані кошти платником ЄП можуть вважатись доходом, який є базою для оподаткування. 

Серед істотних умов договору транспортного експедирування є: вид послуги експедитора, відповідальність та розмір плати експедитору. 

В умовах запитання не уточнюється, платником ЄП 3 групи є фізособа-підприємець чи юрособа. Тому зауважимо, що для підприємців-платників ЄП є свої особливості щодо ведення обліку в посередницькій діяльності. Податківці на практиці (рубрика "ЗІР"підкатегорія 107.07) повідомляють наступне:у разі отримання фізособою - підприємцем - платником ЄП коштів від надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, у книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат) відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.

Разом з цим при заповненні податкової декларації платника єдиного податку - фізособи - підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Відповідно до ст. 9 Закону №1955 експедитор має право залучати до виконання договору інших осіб. У відносинах з цією особою експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта. У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. 

Важливо! Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору або органами влади. На практиці підтвердження понесених витрат експедитором включається до звіту разом з витратними документами. Саме ці суми відшкодовуються клієнтом. Ст. 12 Закону №1955 уточнює, що клієнт зобов'язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити належну плату експедитору, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені експедитором в інтересах клієнта.

Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін ч.3 ст. 929 ЦКУ. Відповідно до ч. 2 ст. 932 ЦКУ у разі залучення експедитором до виконання своїх обов'язків за договором транспортного експедирування інших осіб експедитор відповідає перед клієнтом за порушення договору. 

Отже:

1) перераховані кошти, як штрафна санкція клієнтом експедитору для наступного перерахування перевізнику в рамках договору транспортного експедирування є транзитними і не враховуються в доходах платника ЄП. Аналогічно, суми штрафу, які перевізник перераховує клієнту експедитора за умовами договору, належать до транзитних. Підтвердженням будть складені претензії та порядок розрахунку за договором. Проте, якщо за умовами договору штраф сплачений клієнтом або перевізником безпосердньо належить експедитору, такі суми є складовою доходу платника ЄП-експедитора на підставі п. 292.1 ПКУ;

2) якщо від клієнта отримано певну суму штрафу проте перевізнику перераховано меншу суму, різниця є доходом платника ЄП-експедитора, адже клієнт відшкодовує документально підтверджені витрати на підставі претензій, в якій зазначено суму, а понесені витрати експедитора, в даному випадку перерахована сума перевізнику, також повинні підтверджуватись документально;

3) у випадку понесених витрат перевізником, які перевиставляються клієнту через експедитора на підставі підтвердних документів, не визнаються у складі доходу платника ЄП, адже такі суми є транзитними, які відшкодовуються клієнтом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»