Вважаємо, що власні кошти, внесені ФОП ЄП на свій банківський рахунок, не включаються до складу доходу з метою обкладення єдиним податком.
Підпунктом 1 пункту 292.1 Податкового кодексу України передбачено, що для фізичної особи — підприємця доходом з метою обкладення єдиним податком є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій чи безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхові виплати та відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі і використовується в його господарській діяльності.
Пункт 292.11 Кодексу містить перелік надходжень, які не включаються до доходу платника єдиного податку. У зазначеному переліку немає окремого пункту, який би дозволяв не включати поповнення власними коштами розрахункового рахунка підприємця до складу доходу підприємця — платника єдиного податку. Але з визначення в пп. 14.1.56 ст. 14 ПКУ випливає, що доходами вважається загальна сума надходжень платника податків від усіх видів діяльності, отриманих протягом звітного періоду у грошовій, матеріальній чи нематеріальній формах.
Поповнення підприємцем рахунка власними коштами не можна вважати доходом від будь-якого виду діяльності (економічної, підприємницької, господарської). Це операція з розпоряджання власними коштами. На нашу думку, ці суми не потрапляють до складу доходу підприємця, що оподатковується єдиним податком.
Проте ДПСУ дотримується іншої думки з цього питання. У Єдиній базі податкових знань міститься консультація такого змісту: «Чи включаються до доходу ФОП — платника ЄП власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкритий для здійснення підприємницької діяльності?
Коротка відповідь: "Власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкритий для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку."
Повна відповідь: "Згідно з п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, що належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності. Згідно з нормами Інструкції про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492 (далі — Інструкція), поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів підрозділяються на поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності, та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями. Тобто власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити