Згідно з п. 299.7 ПКУ до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника ЄП:
- прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті);
- податкова адреса суб’єкта господарювання;
- місце провадження господарської діяльності;
- обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності;
- ставка єдиного податку та група платника податку;
- дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;
- дата реєстрації;
- види господарської діяльності;
- дата анулювання реєстрації.
У разі зміни відомостей, передбачених пп. 1 - 5 п. 299.7 ПКУ, вносяться зміни до реєстру платників ЄП в день подання платником відповідної заяви (п. 299.8 ПКУ). Але оскільки види діяльності зазначені у пп. 8 п. 299.7 ПКУ, то подавати окрему заяву в ДПІ підприємець не зобов’язаний.
Однак у «ЗІР» (підкатегорія 107.11) міститься роз’яснення податківців, про те у який термін і в якому порядку необхідно подавати таку заяву – саме для ФОП III платників єдиного податку:
«Для забезпечення відображення у реєстрі платників єдиного податку достовірної інформації про види господарської діяльності, фізична особа підприємець платник єдиного податку третьої групи у разі зміни видів господарської діяльності протягом податкового (звітного) періоду повинна подати разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни, заяву про внесення змін до реєстру платників єдиного податку.»
Однак, на нашу думку, таке пояснення не зовсім правильне. У п. 298.6 ПКУ, на який спираються податківці у своєму роз’ясненні, зазначаючи що заява про внесення змін подається разом з податковою декларацією, вказано, що ця норма стосується лише змін податкової адреси суб'єкта господарювання або місця провадження господарської діяльності. Також у ПКУ не зазначається відповідальність для платників ЄП третьої групи, за несвоєчасне або неналежне подання заяви, щодо внесення змін до переліку видів господарської діяльності
Отже, як бачимо, прямої норми щодо необхідності подання єдинником третьої групи такої заяви ПКУ не містить. Однак міститься відповідальність щодо використання видів господарської, що не зазначені у реєстрі платників ЄП.
Тому, щоб через суперечки із податківцями не втратити статус платника ЄП та не сплачувати зайву суму цього податку (за подвійною ставкою) з доходу за таким видом діяльності, ФОП варто все ж таки цю заяву подати і зробити це до початку здійснення операцій за новим видом діяльності.