• Посилання скопійовано

Орендні платежі порушнику платнику єдиного податку

Підприємець-"єдинник" ІІІ групи здавав в оренду юрособі-"загальносистемнику" власне авто. Які наслідки оподаткування для юрособи? Чи потрібно якісь податки чи збори утримувати? Чи можна витрати на оренду відносити до витрат, якщо вид діяльності ("здавання в оренду рухомого майна") в свідоцтві платника єдиного податку відсутній?

Що стосується витрат у юрособи у вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у платників ЄП, ми про це писали тут.

Відповідно до п. 137.1 ст. 137 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 –VI податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною ст. 136 ПКУ, від бази оподаткування, визначеної згідно зі ст. 135 ПКУ.

Базою оподаткування є грошове вираження об’єкту оподаткування, визначеного згідно із ст. 134 ПКУ з урахуванням положень ПКУ (п. 135.1 ст. 135 ПКУ).

Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ (п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ).

Відповідно до норм ПКУ при коригуванні (збільшенні або зменшенні) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) вартість товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у платників єдиного податку, не враховується.   

Тобто, юрособа веде бухоблік витрат на оренду, визначає із урахуванням таких витрат фінрезультат до оподаткування, а в податковому обліку коригувань за такими витратами ПКУ наразі не передбачає. Тому, врешті-решт, такі витрати зменшують об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Що стосується документального оформлення цих витрат і виконання юрособою обов’язків податкового агенту, зазначимо наступне. 

Договір оренди (найму) транспортного засобу укладається у письмовій формі, а якщо такі відносини виникають за участю фізособи, він підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 799 ЦКУ).

Зазначимо, що на сьогодні існують різні думки щодо того, чи потрібно нотаріально посвідчувати договір оренди автомобіля з фізособою-підприємцем*. Але слід пам'ятати, що укладаючи договір, орендодавцем, за яким є фізособа-підприємець, про її статус слід обов'язково зазначити. Це допоможе уникнути в майбутньому зайвих запитань щодо оподаткування за таким договором, зокрема, неутримання ПДФО та військового збору.

Відповідно до пп. 165.1.36 ПКУ дохід фізичної особи - підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування не оподатковується ПДФО.

Але, придбаваючи послуги з оренди у ФОП — платника ЄП, орендар-підприємство для уникнення функцій податкового агента (а це нарахування та сплата до бюджету ПДФО і військового збору) зобов'язаний лише перевірити статус орендодавця та впевнитися, що фізособа діє саме як суб'єкт підприємництва. І після підтвердження статусу орендодавця, зазначити про нарахування/виплату орендної плати ФОП з ознакою «157» без утримання ПДФО та військового збору в податковому розрахунку за формою №1ДФ.

Сума ЄСВ на орендну плату не нараховується (див.: На суму орендної плати, виплаченої на користь фізособи згідно договору найму, ЄСВ не нараховується).

ЦКУ говорить про необхідність укладання письмового договору і акту приймання передачі самого предмету оренди – від орендодавця до орендаря і назад. Такий акт буде свідчити про початок та припинення користування предметом оренди (а отже, обов’язок із сплати орендної плати) і про стан предмету оренди, у якому він передавався орендодавцем і повертався орендарем. А ось складання акту про отримання орендних послуг ЦКУ не передбачає (оскільки за ЦКУ користування предметом оренди не передбачає надання орендодавцем послуг),

Втім на практиці юрособи часто складають такий акт у довільній формі (із відповідністю обов’язковим реквізитам, встановленим ст. 9 Закону про бухоблік). Адже за фактом оплати орендної плати за П(С)БО 16 такі витрати не визнаються.

Тому, якщо, приміром, підприємство оплатить послуги оренди автомобіля за півроку наперед, витрати визнаватимуться поступово, як це передбачено договором. Тоді сплачена сума авансу у підприємства відобразиться за дебетом рахунка 39 «Витрати майбутніх періодів» Кт 311 або 301. А наприкінці місяця, за який було сплачено таку орендну плату, на підставі акту або договору, визнаватимуться витрати в частині орендної плати за такий місяць: Дт 23, 91-94 Кт 39.  

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»