• Посилання скопійовано

Залік заборгованостей призводить до втрати статусу платника єдиного податку

Єдинник 3 групи надав послуги юрособі, у якої є непогашена оплата підприємцю за іншим договором. За договором, укладеним між підприємцем і юрособою, підприємцю надано право зарахувати отримані кошти в рахунок погашення заборгованості зі сторони юрособи за надані послуги. Які можуть бути наслідки у єдинника?

Запитання: Підприємецьдинник 3 групи надав послуги юрособі, у якої є непогашена оплата підприємцю за іншим договором. За договором, укладеним між підприємцем і юрособою, підприємцю надано право зарахувати отримані кошти в рахунок погашення заборгованості зі сторони юрособи за надані послуги (тобто, провести зарахування зустрічних однорідних вимог за різними договорами, але укладеними з однією юрособою).  Які можуть виникнути наслідки у єдинника при такому зарахуванні?

Відповідь:

Згідно з ч. 1 ст. 601 ЦКУ, «зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги».

У ситуації, що розглядається, у фізособи-єдинника обліковується дебіторська заборгованість (йому винна юрособа), а у юрособи – кредиторська (йому винен підприємець). Таким чином, здійснивши взаємозалік таких заборгованостей, фізособа-єдинник здійснить не грошові розрахунки, що заборонено на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). 

Єдинники не мають права здійснювати бартерні операції, в т.ч. взаємозалік заборгованостей, тобто погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим (ресурс «ЗІР»*).

Згідно з п. 293.4 ПКУ платник єдиного податку із суми доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий, повинен сплатити 15% єдиного податку.

Крім цього, такий єдинник має покинути спрощену систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 п. 298.2.3 ПКУ).

___________________

*   Запитання: "Чи мають право ЮО - платники ЄП третьої групи здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованостей)?". Незважаючи на те, що у цьому роз’ясненні йдеться про юросіб-єдинників, за своєю суттю, воно поширюється на всіх єдинників.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»