Запитання: Підприємець-єдинник ІІІ групи, який має агентство нерухомості, укладає договори оренди чи договори завдатку при купівлі нерухомості, а потім складає акт виконаних робіт. В ці документи внесено інформацію про об'єкт нерухомості, дані власників та покупців (орендарів). Іноді сторони просять не вказувати їхні дані та прибутки/витрати. Чи може підприємець при перевірці не показувати вищезазначену інформацію посилаючись на конфіденційність? Якщо можна якусь інформацію не надавати, то яку саме?
Відповідь:
Ведення обліку єдинниками. Згідно із пп. 296.1.1 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Оскільки іншого правила щодо ведення обліку платниками єдиного податку не встановлено у ст. 296 ПКУ.
Думка ДФС. Податківці у своєму роз’ясненні у підкатегорії 107.11 ЗІР наголошують, що на платників єдиного податку поширюється загальна норма ПКУ щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, яку встановлено нормою п. 44.1 ПКУ.
Так, згідно з цією нормою платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів, визначених у п. 44.1 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (абз. 1 п. 44.3 ПКУ).
При заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця використовуються дані книги обліку доходів або книги обліку доходів та витрат, тому їх показники у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ повинні бути підтверджені первинними документами, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок згідно із пп. 20.1.6 ПКУ.
За незбереження первинних документів до платників єдиного податку можуть бути застосовані штрафи відповідно до п. 121.1 ПКУ. Зокрема незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Слід зазначити, що згідно з п. 297.3 ПКУ платник єдиного податку виконує передбачені ПКУ функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.
При відсутності первинних документів на товари (роботи, послуги), придбані платником єдиного податку, у разі виявлення факту щодо неутримання податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходу громадянам до платників податків застосовуються штрафні санкції, як до податкового агента, передбачені п. 127.1 ПКУ, та на суму податкового боргу нараховується пеня після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов’язання згідно з пп. 129.1.1 ПКУ.
Складання первинних документів. Первинний документ, зокрема акт наданих послуг повинен бути складений у відповідності до вимог Закону України від 16.07.1999 р. №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення №88 та відповідати всім вимогам первинного документа, зокрема наявність обов'язкових реквізитів. Так, згідно з п. 2.4 Положення №88, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ,
- назва документа (форми),
- дата і місце складання,
- зміст та обсяг господарської операції,
- одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі),
- посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення,
- особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Належно складений акт виконаних робіт (наданих послуг) і буде підтверджувати факт здійснення відповідної операції.
При цьому слід зазначити, що в акті наданих послуг відображається дві сторони: виконавець та замовник. Без одного із обов’язкових реквізитів буде встановлено, що первинний документ було складено з порушенням.
Надання документів при перевірці. Нагадаємо, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (п. 85.2 ПКУ).
Оскільки основним видом господарської діяльності ФОП на 3 групі єдиного податку є ”Агентства нерухомості”, то ненадання первинних документів (актів виконаних робіт, наданих послуг тощо), пов‘язаних з отримання доходу платником єдиного податку, до перевірки є порушенням вимог ПКУ, що загрожуватиме застосуванням штрафів (п. 293.4, 121.1 ПКУ).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України “Про інформацію” інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Щодо документів, що містять комерційну таємницю або є конфіденційними, ці документи все одно підлягають перевірці. Але такі документи передаються окремо із зазначенням посадової (службової) особи, що їх отримала. Передача таких документів для їх огляду, вивчення і їх повернення оформляються актом у довільній формі, який підписують посадова (службова) особа контролюючого органу та платник податків (його представник) (п. 85.3 ПКУ).
Щодо статусу інформації про нерухомість, то нагадаємо, що з жовтня місяця 2015 року в Україні запрацював Державний реєстр прав на нерухоме майно - пошук по базі всіх власників нерухомості (будинків, квартир тощо) — див. за посиланням>>>.
Кожен громадянин чи юрособа у разі необхідності може отримати відомості про майнові права на нерухоме майно, у т.ч. обтяження, заставу, за адресою, реєстраційними номерами об'єкта нерухомості, а також ідентифікаційним даним фізичної або юридичої особи.
Таким чином, дані, які містяться у первинних документах платника єдиного податку про нерухомість, її власників, не є конфіденційною.
Щодо орендарів, то інформація у договорах також не є конфіденційною в цілях перевірки фіскальними органами (суб‘єктами владних повноважень) документів, що містять такі дані та пов’язані з обчисленням та сплатою єдиного податку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити