• Посилання скопійовано

Власні кошти, внесені на рахунок для підприємницької діяльності, включаються в дохід підприємця – єдинника

Фізособа-підприємець на єдиному податку (ІІІ гр.) вносить на розрахунковий рахунок власні гроші як поповнення обігових коштів. Чи включаются такі кошти в дохід фізособи-підприємця?

Згідно з  п. 292.1 ПКУ доходом підприємця - платника єдиного податку зокрема є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). А це означає, кошти, які отримано на поточний підприємницький рахунок визнаються доходом, який підлягає оподаткуванню єдиним податком. Для того, щоб уникнути такого оподаткування отримані кошти повинні підтверджувати свій статус, що вони не є доходами від здійснення підприємницької діяльності. Тому що з іншої сторони за визначенням пп. «ж» пп. 14.1.54 ПКУ такі суми вважаються доходом з джерелом їх походження з України.

Зауважимо, що позиція податкової доволі фіскальна. У підкатегорії 107.04 ЗІР вказано:

«поточні банківські рахунки для фізичних осіб - резидентів поділяються на: поточні рахунки фізичних осіб - підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Тобто, власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку». 

Враховуючи таку позицію податкової, рекомендуємо подбати не тільки про призначення платежу в банківських документах, а й про підтвердження походження коштів. Як показує практика судових рішень, під час розгляду такого спірного питання (наприклад Постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2011 по справі №2а-1670/7259/11) походження коштів підлягає перевірці.

Одним із варіантів поповнення обігових коштів є оформлення договору поворотної фінансової допомоги. Оскільки відповідно до пп. 3 п. 292.11 ПКУ суми  отриманої та поверненої фінансової допомоги протягом 12 календарних місяців з дня її отримання не включаються до доходу платника ЄП. У цьому випадку, для уникнення оподаткування платникові ЄП — позичальнику треба стежити за датою отримання та повернення поворотної фінансової допомоги. Адже якщо сума фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, не буде повернена позикодавцю протягом 12 календарних місяців, у платника ЄП виникає дохід. Відлік дати отримання починається з дати отримання грошей, про що свідчитиме банківська виписка (дата отримання позикових коштів).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»