Якщо платник єдиного податку третьої групи виявив помилку у раніше поданій податковій декларації (далі - ПД) і термін подання такої звітної вже пройшов, то помилкові дані декларації слід уточнити, керуючись правилам і порядком, встановленим в ст. 50 ПКУ. Факт заниження податкового забов'язання слід виправити наступним чином.
Або шляхом надсилання уточнюючого розрахунку і сплати суми недоплати та штрафу у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку (підпункт «а» , п. 50.1 ПКУ). Або ж шляхом відображення суми недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшеної на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку (підпункт «б» , п. 50.1 ПКУ).
Отже, якщо сплата недоплати з податку вже здійснена рекомендуємо сплатити штраф у розмірі 3% від суми заниження та подати уточнюючу ПД згідно з підпунктом «а» п. 50.1 ПКУ як самостійний документ.
Згідно з п. 296.7 ст. 296 ПКУ уточнююча ПД з єдиного податку подається в порядку, встановленому ПКУ. Таким чином, слід використовувати форму, діючу на момент декларування уточнень. Наразі для платників третьої групи діє форма, затверджена наказом Мінфіну України від 21.12.2011 р. №1688 "Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку", в т.ч., за роз’ясненнями податківців, і для самостійного виправлення помилок.
ФОП має можливість подати уточнюючий розрахунок і за новою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578, але порядок складання такого уточнюючого розрахунку інший, тому ми розглянемо їх окремо.
Окремого бланка для уточнення даних ПД немає. Існує загальна форма ПД, в шапці якої (розділ I "Загальні відомості") ставиться відмітка навпроти поля про тип податкової декларації - "уточнююча", а також вказується період, який уточнюється.
Якщо ви подаватимете уточнюючий розрахунок за формою, затвердженою Наказом №1688, то, згідно із позначкою «*», в цій формі слід буде заповнити розділ IV «ПОКАЗНИКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ III ГРУПИ», в якому навести правильні показники за звітний період, коли знайдено помилки. А також розділ V «ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ПО ЄДИНОМУ ПОДАТКУ», у якому зазначається правильна сума єдиного податку, і розділ VI «ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ У ЗВ'ЯЗКУ З ВИПРАВЛЕННЯМ САМОСТІЙНО ВИЯВЛЕНИХ ПОМИЛОК», де зазначається сума недоплати, штрафу та пені.
Якщо ви подаватимете уточнюючий розрахунок за формою, затвердженою Наказом №578, то, згідно із виноскою «6», в цій формі слід буде заповнити лише розділ VI «ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ У ЗВ'ЯЗКУ З ВИПРАВЛЕННЯМ САМОСТІЙНО ВИЯВЛЕНИХ ПОМИЛОК», де зазначається сума недоплати, штрафу та пені.
Зазначимо також, що згідно з підпунктом 129.1.1 ПКУ, пеня нараховується на суму податкового боргу. Статус податкового боргу з метою застосування ст. 129 ПКУ, сума грошового зобов’язання отримує після закінчення граничного строку його сплати. Для грошового зобов’язання за 9 місяців 2015 р. граничний строк сплати – це 19.11.2015 р. Оскільки доплату суми податку зроблено раніше, то пеня на суму заниження податкового зобов’язання нараховуватися не повинна.