• Посилання скопійовано

Закон про ЄСВ не звільняє від обов'язку сплати єдиного внеску під час декретної відпустки

Платник ЄП без найманих працівників перебуває у декретній відпустці, єдиний податок щомісяця не сплачується, діяльність відсутня. Чи застосовується відповідальність за несплату єдиного податку в цьому випадку?

Відповідно до п. 295.5 ПКУ, платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку:

— протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки;

— за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Таке звільнення відбувається за умови подання заяви в довільній формі до податкового органу щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.


В інших випадках ПКУ не передбачає звільнення від сплати єдиного податку навіть у разі, якщо фізособа — платник ЄП не провадить госпдіяльності. Своєю чергою, Закон про ЄСВ не звільняє від обов'язку сплати єдиного внеску на час вагітності та пологів або догляду за дитиною до 3-х або 6-ти років.

Від себе можемо запропонувати альтернативний варіант несплати єдиного податку у разі нездійснення госпдіяльності, зокрема через відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами. Можна скористатися нормами пп. 298.2.2 ПКУ, за яким платники ЄП можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (за умови відсутності непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу з єдиного податку та/або інших податків і зборів, які сплачують «єдиноподатники»), з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів.

У цьому випадку є певна економія:

— на сумах податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Адже об'єктом оподаткування у «загальносистемників» є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з госпдіяльністю такої фізособи-підприємця (п. 177.2 ПКУ). Об'єктом оподаткування військовим збором буде також зазначений чистий оподатковуваний дохід. Якщо жодної виручки у підприємця не буде, то ПДФО і військовий збір підприємець-«загальносистемник» не сплачуватиме;

— на сумах ЄСВ. Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, для підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, базою для нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. Оскільки доходу, що оподатковується ПДФО, у підприємця не буде, підприємець-«загальносистемник» не сплачуватиме і ЄСВ (хіба що добровільно).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»