Відповідно до п. 295.3 ПКУ, платники ЄП третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий квартал.
У разі несплати узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені ПКУ строки до платників ЄП застосовуються штрафні санкції у розмірі, встановленому п. 126.1 ПКУ:
— при затримці до 30 к. д. включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
— при затримці більше 30 к. д., наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Крім зазначеного штрафу, після закінчення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня у порядку, визначеному ст. 129 ПКУ.
Порядок ведення контролюючими органами оперативного обліку податків затверджено наказом Міндоходів від 05.12.2013 р. №765. Відповідно до п. 14 розділу ІІ згаданого Порядку, платник ЄП має право звіритися з податковою про стан розрахунків за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском та передоплатою за відповідний звітний період.
У листі ДПСУ від 18.10.2012 р. №6401/0/71-12/15-2217є зазначається: «Якщо на картці особового рахунка платника єдиного податку — юридичної особи числиться переплата по єдиному податку, то сума грошового зобов'язання, зазначеного у податковій декларації, погашається за рахунок переплати, а штрафні санкції за несплату грошового зобов'язання у встановлені чинним законодавством строки до платника не застосовуються».
Зауважимо, що податківці на практиці часто говорять, що за наявності такої переплати, щоб її було зараховано в рахунок погашення поточних зобов'язань з певного податку, платник має подати про це відповідну заяву (у довільній формі).
Так, дійсно, п. 43.4 ПКУ встановлює певні вимоги до платника податків. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
— на поточний рахунок платника податків в установі банку;
— на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
— повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Але, відповідно до п. 87.1 ПКУ, сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Тож якщо на особовому рахунку платника податків є переплата саме з єдиного податку, то жодних заяв щодо зарахування її в рахунок погашення грошових зобов'язань з єдиного податку платник подавати не повинен.