• Посилання скопійовано

Стати платником єдиного податку 3-ї групи за ставкою 3% одразу після держреєстрації госпсуб'єктом не вдасться

Фізособа зареєструвалася суб'єктом підприємницької діяльності 4 листопада 2013 року і хоче стати платником ЄП 3-ї групи за ставкою 3%. Коли можна зареєструватися платником ЄП 3-ї групи за ставкою 3% та відповідно платником ПДВ? Які слід подавати заяви та в який термін?

Згідно з пп. 298.1.1 ПКУ, щоб стати платником ЄП, підприємцю слід подати до територіального органу Міндоходів за місцем проживання, що є основним місцем обліку, заяву про обрання спрощеної системи оподаткування (далі — заява на ЄП). Форму заяви затверджено наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675.

Подати заяву на ЄП підприємець може в один із таких способів (пп. 298.1.1 ПКУ):

— особисто або через уповноважену на це особу;

— надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

— передати засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Тут зазначимо, що платниками ЄП 3-ї групи можуть бути фізособи-підприємці, які протягом календарного року:

— не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають із ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб;

— мають за такий період обсяг доходу, що не перевищує 3000000 гривень (п. 291.4 ПКУ).

Відповідно до пп. 298.1.2 ПКУ, новостворені підприємці, які протягом 10 днів з дня держреєстрації подали заяву на ЄП та планують перебувати на третій або п'ятій групі ЄП, вважаються платниками ЄП із дня їхньої держреєстрації (дата подання заяви на ЄП та дата документа, який підтверджує держреєстрацію, фіксуються у заяві). Крім того, у розділі 5.1 заяви на ЄП треба зазначити дату початку застосування спрощеної системи — за виконання норм пп. 298.1.2 ПКУ це буде дата держреєстрації підприємця.

Зауважимо, що ставку ЄП у розмірі 3% для третьої групи (у разі сплати ПДВ) можна обрати за таких умов (пп. 4 п. 293.8 ПКУ):

1) підприємець на загальній системі оподаткування, який уже зареєстрований платником ПДВ відповідно до норм V розділу ПКУ, змінює систему оподаткування, переходить на сплату ЄП. При цьому йому слід подати заяву на ЄП не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (пп. «а» пп. 4 п. 293.8 ПКУ);

2) підприємець — платник ЄП 3-ї групи за ставкою 5% вирішив добровільно змінити ставку ЄП, подавши заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка ЄП 3% зі сплатою ПДВ. Обрана ставка вимагає автоматичної реєстрації платником ПДВ згідно з приписами розділу V ПКУ, зокрема абз. 2 п. 183.4 (пп. «б» пп. 4 п. 293.8 ПКУ). Тут варто врахувати, що в такому випадку заяву(1) на реєстрацію платником ПДВ (далі — заява на ПДВ) слід подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому застосовуватиметься ставка єдиного податку 3% для платників ЄП 3-ї групи;

------------------(1)-----------

Додаток 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 07.11.2011 р. №1394.

-----------------------------------

3) підприємець на загальній системі оподаткування не зареєстрований платником ПДВ, але переходить на сплату ЄП зі сплатою ПДВ (пп. «в» пп. 4 п. 293.8 ПКУ). Йому слід зареєструватися платником ПДВ, а заява на ЄП подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому було проведено реєстрацію платником ПДВ.

Додатково слід звернути увагу на п. 182.1 ПКУ щодо добровільної реєстрації платником ПДВ. У цьому пункті є умова, що для добровільної реєстрації потрібна наявність факту здійснення хоча б однієї оподатковуваної операції, але в сумах менших, аніж для вимоги обов'язкової реєстрації платником ПДВ.

Як бачите, відразу після держреєстрації суб'єктом господарювання зареєструватися платником ЄП 3-ї групи за ставкою 3% не вдасться. Адже новозареєстрований підприємець ще не здійснює жодного постачання товарів (робіт, послуг), як наслідок — не виконується умова щодо добровільної реєстрації платником ПДВ.

Тож, на думку автора, підприємець має такі два варіанти.

Варіант 1. Не реєструватися платником ЄП, а спочатку залишитися на загальній системі оподаткування, але при цьому зареєструватися платником ПДВ. Як говорить п. 182.1 ПКУ, для добровільної реєстрації платником ПДВ достатньо провадити оподатковувані операції (хоча б одну) та подати до податкової за місцем реєстрації заяву на реєстрацію платником ПДВ. Нагадаємо, що під оподатковуваними операціями слід розуміти операції, які підпадають під оподаткування ПДВ, а саме операції, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20% або 0%.

У разі добровільної реєстрації платником ПДВ реєстраційну заяву необхідно подати до територіального органу Міндоходів за місцем реєстрації не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на ПК з ПДВ та виписку податкових накладних (п. 183.3 ПКУ). У цьому разі йдеться про початок наступного податкового періоду у платників ПДВ (2), а саме в загальному випадку до початку наступного місяця (наприклад, із 01.12.2013 р. стати платником ПДВ, але залишатися на загальній системі оподаткування).

------------------(2)----------------

Звітним (податковим) періодом у загальному випадку є один календарний місяць (п. 202.1 ПКУ).

--------------------------------------

А от уже після того, як підприємець стане платником ПДВ, відповідно до приписів пп. «а» пп. 4 п. 293.8 ПКУ можна буде подати заяву на ЄП. Зробити це слід не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Тобто стати платником ЄП 3-ї групи за ставкою 3% за умовами запитання підприємець може з 1 січня 2014 року.

Зауважимо: цілком можливо, що за період перебування на загальній системі оподаткування ви підлягатимете обов'язковій реєстрації платником ПДВ згідно зі ст. 181 ПКУ. Нагадаємо, що обов'язковій реєстрації платником ПДВ підлягають особи, у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування ПДВ). Порядок реєстрації в такому разі регламентує ст. 183 ПКУ, зокрема п. 183.2 ПКУ. Відповідно, якщо за наслідками підприємницької діяльності у листопаді обсяг оподатковуваних операцій з постачання товарів (послуг) перевищуватиме 300 тис. грн (без ПДВ), підприємець зобов'язаний подати реєстраційну заяву до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто такого обсягу (п. 183.2 ПКУ).

Але загальних правил реєстрації платником ЄП 3-ї групи за ставкою 3% це не змінює.

Варіант 2. Спочатку можна зареєструватися платником ЄП 3-ї групи за ставкою 5%. А вже з наступного кварталу змінити ставку єдиного податку на 3% зі сплатою ПДВ. Тож після держреєстрації підприємцем протягом 10 днів слід подати заяву на ЄП 3-ї групи за ставкою 5% (пп. 298.1.2 ПКУ).

Для того щоб перейти на сплату ЄП за ставкою 3% зі сплатою ПДВ, слід подати заяву на зміну ставки ЄП (форма заяви така сама, як для реєстрації платником ЄП) не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, у якому застосовуватиметься нова ставка.

Проте не забувайте, що тут ще й слід зареєструватися платником ПДВ (абз. 2 п. 183.4 та пп. «б» пп. 4 п. 293.8 ПКУ). Заяву на реєстрацію платником ПДВ необхідно подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому застосовуватиметься ставка ЄП 3% для платників ЄП 3-ї групи.

Знову ж, тут платником єдиного податку 3-ї групи за ставкою 3% можна буде стати лише з 1 січня 2014 року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436