Підприємці на спрощеній системі оподаткування визначені як платники ЄСВ двічі.
По-перше, згідно абзацу другого п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, вони сплачують ЄСВ, якщо використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців). Отже, в разі, якщо такі підприємці нараховують і виплачують допомогу по вагітності та пологах своїм працівницям, то вони сплачують ЄСВ на загальних підставах як працедавці. Але це не ваш випадок.
По-друге, згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, вони сплачують ЄСВ за себе, виступаючи одночасно і як страхувальники, і як застраховані особи.
База нарахування ЄСВ визначається ст. 7 Закону про ЄСВ. Згідно п. 3 ч.1 цієї статті для підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування ЄСВ є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Отже, сплата ЄСВ підприємцями на єдиному податку за себе не залежить від розміру отриманого ними доходу, і навіть від наявності такого доходу протягом звітного періоду. Чи отримали ви дохід від підприємницької діяльності або допомогу по вагітності та пологах, чи ні, Законом про ЄСВ не встановлено обов’язку сплати вами ЄСВ за якоюсь ставкою до отриманого доходу. Підприємці – платники єдиного податку самі обирають розмір сплати ЄСВ від максимального до мінімального.
При цьому мінімальний розмір ЄСВ, який має сплачуватися підприємцем на єдиному податку за себе, визначається, згідно із п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Тобто, у 2013 році це з січня по листопад сума 1147 х 34.7% = 398,01 грн., а у грудні 1218 х 34,7% = 422,65 грн.
Максимальний розмір суми ЄСВ, яку підприємець на єдиному податку може сплачувати за себе дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується ЄСВ. Тобто, у 2013 році це з січня по листопад сума 1147 х 17 х 34.7% = 6766,15 грн., а у грудні 1218 х 17 х 34,7% = 7184,98 грн.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити