Однозначної відповіді на це питання немає. Відповідь також залежить від умов продажу програмного забезпечення. Тому для уникнення непорозумінь з податковими органами може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
На наш погляд, якщо ФОП придбав примірник програмного забезпечення "MS Windows 10 Pro", яке записано на диску, і надалі продає такий примірник на диску, то така операція є продажем товарів. Далі наведемо підстави для такого висновку.
Визначення понять постачання товарів та послуг
Перш за все, проаналізуємо норми ПКУ, які визначають поняття "товари" та "послуги":
- Згідно з пп. 14.1.244 ПКУ, товари - це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення;
- Згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду;
- Згідно з пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких нематеріальних активів, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Особливості оподаткування програмної продукції
ПКУ не містить окреме визначення терміну "програмна продукція". Але таке поняття визначалося в пп. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, який тимчасово (до 1 січня 2023 року) звільняв від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2-7 пп. 14.1.225 ПКУ. Для цілей цього пункту до програмної продукції відносилися, зокрема, примірники (копії) комп'ютерних програм тощо.
Це вказувало на те, що передача "коробкової" версії або екземпляру програми для кінцевого використання розглядається саме як "постачання програмної продукції".
Постачання програмної продукції в ІПК
Наприклад, в ІПК ДПС від 28.12.2022 р. №2399/ІПК/99-00-21-03-02-06 зазначено: «Для цілей оподаткування ПДВ програмна продукція розглядається як товар…».
Разом з тим дивимося іншу консультацію, приміром, ІПК ДПС від 08.09.2023 р. №2880/ІПК/99-00-21-03-02-06: «У випадку, якщо Товариством здійснюється операція з надання іншому резиденту або нерезиденту права на використання комп'ютерної програми згідно з ліцензією або ліцензійним договором (без передачі права власності на таку комп’ютерну програму), то у розумінні норм, визначених пп. 14.1.185 та 14.1.203 ПКУ, та для цілей оподаткування ПДВ така операція буде розцінюватися як операція з постачання послуг».
Тобто, зі змісту цих консультацій можемо зробити висновок, що якщо продається відповідне право, то це постачання послуг, а якщо продається примірник, то це постачання товарів.
Обмеження для ФОПа на ЄП групи ІІ
Згідно з пп. 2 пп. 291.4 ПКУ, платники єдиного податку групи ІІ мають право здійснювати господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.
Тобто, ФОП на ЄП групи ІІ не мають права надавати послуги суб'єктам господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Висновок
Підсумуймо наведене вище:
товарами згідно ПКУ визнаються як матеріальні, так і нематеріальні активи (пп. 14.1.244 ПКУ);
- програмне забезпечення є нематеріальним активом;
- операція полягає у продажу конкретного примірника програмного забезпечення ("MS Windows 10 Pro"), записаного на фізичний носій (диск), що підпадає під визначення постачання програмної продукції як екземпляру для кінцевого споживача (аналогія з пп. 26¹. підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ);
- постачання такого екземпляру програмної продукції є передачею права на розпоряджання ним (в межах ліцензії кінцевого користувача), що відповідає визначенню постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ);
- платники єдиного податку групи ІІ мають право здійснювати продаж товарів будь-яким суб'єктам, включаючи юридичних осіб на загальній системі оподаткування (пп. 2 пп. 291.4 ПКУ).
Таким чином, на наш погляд, операція з продажу програмного забезпечення "MS Windows 10 Pro", яке записано на диску, ФОП на єдиному податку групи ІІ юридичній особі на загальній системі оподаткування з точки зору оподаткування єдиним податком розглядається як продаж товарів.
Це означає, що ФОП групи ІІ має право здійснювати таку операцію, не порушуючи умов перебування на спрощеній системі оподаткування.
Але повторимо ще раз наведене на початку цієї консультації: Однозначної відповіді на це питання немає. Відповідь також залежить від умов продажу програмного забезпечення. Тому для уникнення непорозумінь з податковими органами може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись