Розглянемо, чи сплачувати єдиний податок.
Абзацом першим п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ установлено, що з 01 серпня 2023 року ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
Для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене п. 295.2 ПКУ (абзац 3 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).
Отже, не сплачувати єдиний податок згідно з абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ мають право ФОП – платники І та ІІ груп, податкова адреса яких станом на дату реєстрації платником ЄП І або ІІ групи (відомості про яку внесені до реєстру платників єдиного податку) відповідає Переліку №376, з урахуванням визначених цим Переліком дат початку бойових дій або тимчасової окупації.
Звертаємо увагу, що норми пп. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи – підприємця на іншу, ніж зазначена в абз. 1 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, територію України.
А якщо ФОП проживає та має довідку ВПО у м. Дніпро, де наразі здійснює підприємницьку діяльність, чи звільнений він від сплати податку?
Згідно з наведеними вище нормами ПКУ, ключовим фактором для права не сплачувати єдиний податок ФОП першої та другої групи є його податкова адреса, яка зазначена в реєстрі платників єдиного податку.
В даній ситуації:
1. Податкова адреса ФОП: Луганська область, Сєвєродонецький район. Ця територія включена до Переліку як тимчасово окупована;
2. Фактичне місце проживання та діяльності: м. Дніпро (не є окупованою територією чи територією активних бойових дій, що дають право на пільгу);
3. Статус ВПО: Підтверджує факт внутрішнього переміщення, але сам по собі не змінює податкової адреси ФОП в державних реєстрах.
Відповідно до абзацу 5 п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, право не сплачувати єдиний податок втрачається лише після державної реєстрації зміни місцезнаходження (податкової адреси) ФОП на адресу в "безпечному" регіоні (наприклад, у м. Дніпро).
Висновок:
Якщо ФОП ІІ групи, податкова адреса якого зареєстрована у Сєвєродонецькому районі Луганської області (тимчасово окупована територія), не здійснив державну реєстрацію зміни свого місцезнаходження (податкової адреси) на адресу в м. Дніпро, то він зберігає право не сплачувати єдиний податок на підставі п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.
Те, що він фактично проживає, має довідку ВПО та здійснює діяльність у м. Дніпро, не позбавляє його цього права, доки його офіційна податкова адреса залишається на тимчасово окупованій території і не була змінена в установленому порядку. Податкові органи не повинні нараховувати йому авансові внески за відповідний період.
Важливо! Якщо ФОП вирішить офіційно змінити свою податкову адресу через державного реєстратора на адресу в м. Дніпро, то з першого числа місяця, наступного за місяцем такої реєстрації, він втратить право на пільгу і буде зобов'язаний сплачувати єдиний податок на загальних підставах.
Військовий збір
Згідно з пп. 1.12 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, платники військового збору – ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому якщо платники збору – фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
По суті правила для несплати військового збору в даній ситуації такі самі, як і правила несплати єдиного податку.
ЄСВ
На відміну від єдиного податку та військового збору, ЄСВ підлягає обов'язковій сплаті незалежно від місцезнаходження податкової адреси ФОП. З 2025 року призупинено дію "воєнної" можливості несплати ЄСВ (передбачена пп. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ), тому ФОП зобов'язаний сплачувати ЄСВ у розмірі не менше 1760 грн на місяць (8000 грн × 22%).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись