Відповідно до ст. 1 Закону про авторське право, автор — фізична особа, яка своєю творчою діяльністю створила твір.
Первинним суб’єктом авторського права є автор твору. Суб’єктами майнових авторських прав можуть бути також інші фізичні або юридичні особи, до яких перейшли майнові права на твір на підставі правочину або закону.
Право на справедливу винагороду належить лише автору та переходить до спадкоємців автора і не може бути передано (відчужено) іншим особам.
Тобто авторське право належить безпосередньо фізичній особі і лише вона може його продати.
Відповідно до пп. 164.2.3 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об'єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (далі - роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу.
Тобто авторська винагорода при відчуженні твору оподатковується ПДФО 18% та ВЗ 1,5%. Юридична особа є податковим агентом для фізичної особи автора. При цьому такий дохід не входить до складу доходу ФОП.
Зауважимо, що є судова практика щодо даного питання. Львівський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 31.08.2016 р. №876/2866/16 прийняв сторону ФОП щодо відчуження авторського права на комп’ютерну програму. Та основним моментом тут було те, що ФОП уклав договір про надання послуг щодо розроблення програмного продукту і авторська винагорода входила до складу консультаційних послуг, що є його доходом.
Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку для фізособи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності.
В цьому випадку, ФОП оподатковує отриманий дохід єдиним податком за ставкою 5%.
Таким чином, все залежить від порядку оформлення договірних відносин: ким виступає автор в таких договорах і які права і обов’язки він має згідно договору. Якщо винагорода автора прописана як винагорода за інформаційні послуги, то така винагорода може розглядатися як дохід ФОП від зареєстрованого КВЕДа, а якщо автор створює конкретний твір і продає саме авторські права на нього, то такий дохід оподатковується як дохід фізособи, адже тільки фізособа може бути суб’єктом авторського права.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити