Однозначного вирішення розглядуваної ситуації немає. Адже чіткої конкретної відповіді в ПКУ немає. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися за індивідуальною податковою консультацією до ДПС.
Але давайте поміркуємо:
Роздрібна торгівля
Код КВЕД 47.59 називається "Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах".
До цього коду включається, серед іншого, діяльність з роздрібної торгівлі виробами для дому, столовими приналежностями, посудом, виробами зі скла, порцеляни та кераміки.
Таким чином, якщо ФОП додасть цей код до власних реєстраційних даних як ФОП, так і платника ЄП, він зможе приймати кошти і проводити через РРО, як за роздрібний продаж відповідного посуду і столових приналежностей.
Проте звертаємо увагу, що в найменуванні цього КВЕДу є слова "в спеціалізованих магазинах". Тобто тут мається на увазі саме торгівля такими товарами в магазині, який спеціально для цього призначений. В даному ж випадку ми маємо ресторан, який створений і працює не для продажу посуду.
Діяльність в рамках основного коду КВЕД
Тож по суті в розглядуваній ситуації ФОП не здійснює діяльність з роздрібного продажу таких товарів. Отримання коштів в цій ситуації не є окремим видом діяльності. ФОП отримує від клієнтів відшкодування шкоди за розбитий посуд, викрадені приналежності.
Окремого коду КВЕД для отримання такого відшкодування немає. Тобто, це взагалі не окремий вид діяльності.
Разом з тим основний вид діяльності ФОП за кодом КВЕД 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування».
Цей клас включає послуги з надання харчування споживачам, незалежно від того, чи їх подають у спеціалізованих місцях громадського харчування або в ресторанах самообслуговування, чи їх споживають у приміщенні, забирають із собою або замовляють додому. До цього класу також відносять приготування та подачу їжі для негайного споживання з автомобілів або пересувних вагончиків.
На наш погляд, розбиття посуду, викрадення приладдя і отримання відшкодування шкоди від клієнтів пов’язане саме з цим основним видом діяльності, є одним з ризиків такої діяльності, а відтак, це стаття витрат. Тому, на наш погляд, це один з елементів такої основної діяльності, а, значить, отримання відшкодування шкоди має кодуватися як і основна діяльність. Отже, і отриманий дохід має оподатковуватися як дохід ФОП.
Як варіант, можна покривати такі ризики за рахунок підвищення цін на основну продукцію ресторану. Для цього потрібно знати середній рівень витрат, пов’язаних з втратою посуду і столового приладдя, і закласти їх в ціну готових страв і напоїв.
Дохід фізособи, а не ФОП
Є ще такі міркування:
У разі отримання відшкодування за розбитий посуд ФОП не здійснює господарську діяльність. Він отримує компенсацію відшкодування завданих йому збитків. Діяльність, пов'язана з отриманням відшкодування збитків, не є господарською діяльністю.
Відповідно до пп. 1 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП є для ФОП - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Посуд, столові приналежності є рухомим майном і належать на праві власності фізособі. Тому кошти, отримані як відшкодування шкоди, мають оподатковуватися як дохід фізособи.
Відповідно до пп. 164.2.14 ПКУ, до складу оподатковуваного доходу фізособи включається дохід у вигляді відшкодування матеріальної шкоди.
З цього можна робити висновок, що сума відшкодування шкоди не може оподатковуватися як дохід ФОП, а має включатися фізособою до свого оподатковуваного доходу. За таким доходом фізособа має щороку подавати декларацію про майновий стан і доходи, утримувати і сплачувати до бюджету ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%) з такого доходу.
Який варіант з наведених обрати?
Для всіх наведених варіантів є аргументи для застосування. На наш погляд, найдоречнішим є другий варіант — отримувати кошти відшкодування шкоди за основним кодом КВЕД. Але податкова служба може мати іншу думку. Тому може бути доцільним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити