• Посилання скопійовано

Відшкодування комунальних платежів від орендаря та єдиний податок

Орендодавець – платник ЄП ІІІ групи за ставкою 5% надає в оренду нерухоме майно і виставляє окремі рахунки на орендні платежі та на відшкодування комунальних послуг. З такого відшкодування доводиться сплачувати ЄП, що призводить до зайвих витрат орендодавця, оскільки орендар не згодний доплачувати 5% до суми відшкодування. Як бути орендодавцю?

Бухгалтерський облік витрат регламентований НП(С)БО 16

Витрати на утримання майна, що надається в оренду з метою отримання доходу від орендних платежів, обліковуються за правилами обліку витрат на надання послуг.

Відповідно до п. 11 НП(С)БО 16, до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:

  • прямі матеріальні витрати;
  • прямі витрати на оплату праці;
  • інші прямі витрати;
  • змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Склад загальновиробничих витрат наведено у п. 15 НП(С)БО 16. Витрати на сплату податків там не зазначені.

Натомість податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі  (крім  податків,  зборів  та  обов'язкових  платежів,  що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг) включаються до адміністративних витрат – п. 18 НП(С)БО 16.

Відповідно до пп. 293.1 ПКУ, ставки єдиного податку для платників третьої групи встановлюються  у відсотках до доходу.

Згідно з пп. 292.1 ПКУ, доходом платника єдиного податку є:

1) для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп.  292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності; 

2) для юридичної особи - будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп.  292.3 ПКУ.

З вищенаведеного випливає, що єдиний податок за правилами НП(С)БО 16 не включається до собівартості послуг з надання майна в оренду, оскільки він справляється з доходу платника єдиного податку третьої групи. Відповідно, він не може бути заявлений до відшкодування орендарем у складі відшкодування ним вартості комунальних послуг, оскільки не входить в їх собівартість. Включити в договір оренди положення про те, що комунальні послуги відшкодовуються у сумі, збільшеній на суму єдиного податку, можна тільки за згоди орендаря.

«Зайві» витрати на сплату єдиного податку з суми відшкодування комунальних платежів виникають через те, що спрощена система не передбачає обліку витрат, а податок розраховується виключно від доходу. Якби орендодавець перебував би на загальній системі, він би міг включити вартість комунальних послуг до витрат з метою оподаткування. При тому, що відшкодування таких послуг збільшує дохід "загальносистемника", то з урахуванням витрат в кінцевому підсумку з суми відшкодування комунальних послуг загальносистемник не сплачує податок на прибуток. А от у "єдинника" ситуація інша.

Зауважимо, що орендодавець на власний розсуд встановлює орендну плату за користування майном. І ось у вартість орендної плати можна закласти «зайві» суми єдиного податку, які сплачуються з відшкодування вартості комунальних послуг. Щоправда, така вартість може бути різною у різних місяцях, тоді як орендна плата зазвичай встановлюється у постійній сумі оплати за місяць.

У цьому випадку збільшення орендної плати можна передбачити у такій постійній сумі, щоб вона завідомо перевищувала витрати на сплату податків з суми відшкодування комунальних платежів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Послуги з оренди: надавати від ФОПа чи фізособи?
    Фізособа має у своїй власності та хоче здавати в оренду лінії (верстати) по прокату металу. Ця фізособа також зареєстрована як ФОП – платник ЄП II групи. Чи може просто фізособа здавати в оренду ці лінії? Чи це можливо робити тільки від ФОП ?
    27.06.20253562
  • Чи буде дохід у ФОПа - "єдинника" при передачі майна за договором позички?
    ФОП на ІІІ групі ЄП здає в оренду частину нежитлового приміщення ФОПу на ІІ групі для ведення господарської діяльності, але на безоплатній основі. Чи правомірний такий договір і чи не буде негативних податкових наслідків для орендодавця?
    26.06.20257831
  • Ресторанне господарство "єдинника" ІІ групи: обслуговування юросіб
    Чи може ФОП на ІІ групі ЄП з КВЕДом 56.10 "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" приймати замовлення на ресторанне обслуговування (у своєму приміщенні) від держустанови або юрособи на загальній системі? Як правильно оформити такі відносини? Які документи є обов'язковими і як мають проводитись розрахунки, зокрема, безготівково?
    23.06.202574
  • ФОП - "єдинник" організовує семінар за кордоном: чи можна?
    ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?
    23.06.202530
  • ФОП-«єдинник» переходить на загальну систему оподаткування: коли реєструватися платником ПДВ?
    ФОП – платник єдиного податку (ЄП) II групи перевищив річний ліміт доходу та переходить на загальну систему оподаткування з наступного кварталу. В який строк необхідно подати заяву про реєстрацію платником ПДВ: одночасно із заявою про відмову від ЄП чи з першого числа кварталу, в якому відбудеться перехід?
    19.06.202527