• Посилання скопійовано

Єдиний податок під час лікарняного або декрету можна не платити, якщо подати заяву до ДПС

Підприємець у 2 групі ЄП перебуває в декретній відпустці і ніяких доходів не отримує. Чи може ця особа не сплачувати єдиний податок?

Звернімося до норм ПКУ. Підпунктом 295.5 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку:

1) протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки;

2) за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Таке звільнення відбувається за умови подання заяви до органу ДПС щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

В інших випадках ПКУ не передбачає звільнення від сплати єдиного податку, у разі якщо фізособа-«єдиноподатник» (першої та другої груп) не проводить господарську діяльність.

Зазначимо, що листок непрацездатності — це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи у разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів (відповідно до п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406). Отже, листок непрацездатності видається не лише у випадку хвороби працівника, а й у випадку вагітності та пологів. Проте ПКУ в п. 295.5 оперує терміном «хвороба». А відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами — це, так би мовити, не хвороба... Чи означає це, що законодавці хотіли обмежити та дискримінувати в цьому питанні жінок-підприємців? Мабуть, що ні, швидше за все, це ще одна з «недоробок» законодавців.

Так, у консультації, розміщеній у «Віснику податкової служби» №45/2012, зазначається: «Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку першої або другої групи, яка не використовує працю найманих осіб, звільняється від сплати єдиного податку на період її тимчасової втрати працездатності у зв'язку з вагітністю та пологами лише за умови підтвердження такої непрацездатності листком непрацездатності». Це досить ліберальна та прийнятна для платників ЄП 1-ї та 2-ї групи позиція. Подібна позиція контролюючого органу розміщена в ЄБПЗ у підкатегорії 230.06. Платники ЄП 1-ї та 2-ї груп, що опинились у такій ситуації, також можуть скористатися правом на отримання безоплатної індивідуальної податкової консультації, що передбачено ст. 52 ПКУ.

А зараз наведемо правила, якими слід скористатись для того, щоб не сплачувати ЄП під час відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Так, нарахування авансових внесків для платників ЄП 1-ї і 2-ї груп здійснюється органами ДПСУ на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки ЄП, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (див. п. 295.2 ПКУ). Заява щодо терміну тимчасової втрати працездатності подається в довільній формі. Окремо встановленого терміну подання заяви щодо терміну втрати працездатності нормами ПКУ не передбачено. Тому є два варіанти.

Варіант 1 — можна подати заяву щодо тимчасової втрати працездатності та листок непрацездатності в органи ДПСУ відразу після його відкриття.

Варіант 2 — податківці рекомендують задля уникнення порушення терміну сплати авансових платежів з ЄП подавати заяву щодо терміну втрати працездатності з обов'язковим додаванням копії листка непрацездатності одразу після його закінчення.

У будь-якому випадку до моменту перерахунку авансових внесків по ЄП та отримання повідомлення від органу ДПСУ про перерахунок слід буде сплачувати ЄП. Але це не повинно надто турбувати підприємця, адже п. 295.6 ПКУ встановлено, що суми єдиного податку, сплачені відповідно до п. 295.5 ПКУ, підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою платника єдиного податку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202422
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202414
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202421
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202461
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436