• Посилання скопійовано

Підприємство - «єдинник» ІІІ групи продає продукцію нижче собівартості: які наслідки?

Підприємство - платник ЄП ІІІ групи займається виробництвом. Після виробництва однієї з нових партій продукції виявилося, що фактична собівартість вища за планову, внаслідок чого від продажу отримано збиток. Чим загрожує підприємству продаж нижче собівартості?

Єдиний податок

Базою оподаткування для платників ЄП є дохід від продажу (див. ст. 292 ПКУ), а не прибуток. Тому з точки зору обкладення ЄП немає різниці, нижче чи вище собівартості продана продукція.

 

ПДВ

Якщо платник ЄП є водночас платником ПДВ (ставка ЄП 3%), може постати питання визначення бази оподаткування ПДВ. Згідно з пп. 188.1 ПКУ, вона визначається на рівні договірної вартості, але не нижче звичайних цін (для самостійно виготовленої продукції).

Причому відповідно до пп. 14.1.71 ПКУ, звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. 

З наведеного випливає, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів (послуг) визначається на рівні договірної ціни, але не нижче за договірну ціну.

Тобто, таки базою оподаткування є договірна ціна – ціна, за якою продали продукцію, навіть, якщо вона нижче за собівартість.

Щоправда, далі в пп. 14.1.71 ПКУ сказано, що якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Тут можуть сказати, що якщо договірна ціна нижча за ринкові ціни, для звичайної ціни потрібно брати ринкову ціну. Але в наведеній нормі пп. 14.1.71 ПКУ жодного слова про те, що звичайну ціну потрібно визначати на рівні ринкової ціни.

Таким чином, якщо навіть договірна ціна нижча за ринкову, у повній відповідності з наведеними нормами ПКУ базу оподаткування потрібно визначати на рівні договірної ціни.

Хоча податкова може мати з цього питання іншу точку зору, наполягаючи визначати звичайну ціну на рівні ринкової.

У будь-якому разі, при визначенні бази оподаткування немає підстав прив’язуватися до собівартості виробленої продукції. Такий самий висновок читаємо в консультаціях податкової.

Наприклад, в ІПК ДПСУ від 02.09.2020 р. №3668/ІПК/99-00-05-06-02-06: «При визначенні бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг враховується рівень звичайних цін на таку продукцію та не враховується розмір собівартості такої продукції. Якщо… послуга … постачається за ціною, що є не нижчою від звичайних цін, то податкові зобов’язання на суму перевищення собівартості послуги над її договірною ціною не нараховуються».

Те саме в ІПК ДПСУ від 26.06.2020 р. №2561/6/99-00-05-06-02-06/ІПК та інших консультаціях.

Таким чином, продаж нижче собівартості не впливає і на оподаткування ПДВ.

Хоча подеколи податкова намагається прив’язати таку ситуацію до якихось наслідків. Наприклад, подібна ситуація розглянута у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 р. у справі №340/760/19. Податкова вважала, що  суми ПДВ у вартості товарів, послуг, використаних у виробництві, в частині, що відповідає отриманим збиткам, слід розглядати як використання в операціях, не пов’язаних із господарською діяльністю платника податків. А тому потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ згідно з пп. 198.5 ПКУ.

Але суд не підтримав позицію податкової.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»