Відповідно до пп. 1 пп. 292.1 ПКУ, доходом ФОП – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду:
- у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
- у матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.
При цьому до доходу ФОП не включаються отримані ним пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
У пп. 292.6 ПКУ зазначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є:
- дата надходження йому коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі;
- дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Для платника єдиного податку ІІІ групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є також дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Разом з тим нормами пп. 5 пп. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
ДПС в ІПК від 08.11.2017 р. №2551/К/99-99-13-01-02-14/ІПК повідомляє, якщо повернення суми коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) у разі розірвання договору відбувається у періоді їх отримання, то такі кошти не включаються до складу доходу ФОП – платника єдиного податку І-ІІІ груп та не підлягають відображенню у податковій декларації.
У разі, якщо повернення суми коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) відбувається в іншому податковому періоді, ФОП – платник єдиного податку І-ІІІ груп повинен включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано, та здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення.
У пп. 292.13 ПКУ зазначено, що дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ.
Згідно з пп. 296.1.1 ПКУ, ФОП – платники єдиного податку першої, третьої груп, які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів за формою та в порядку, встановленими наказом Мінфіну №579, шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
При цьому відповідно до п. 5 та 6 Порядку №579, записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема, про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою (окремо в готівковій та безготівковій формі).
Дані Книги використовуються ФОП для заповнення податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця.
ДПС у Харківській області в ІПК від 12.09.2019 р. №133/ІПК/20-40-33-02-11 також зазначає, що при заповненні податкової декларації платника єдиного податку – ФОП використовуються дані Книги. Тому їх показники відповідно до норм пп. 44.1 ПКУ повинні бути підтверджені первинними документами.
Згідно з пп. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Отже, ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи має право зменшити свій дохід на суму, раніше отриманого авансу, у разі його повернення, в т.ч. і через касу банку, за наявності підтверджуючих первинних документів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити