• Посилання скопійовано

Чи може ФОП одне приміщення здавати як підприємець, а інше - як фізособа?

ФОП на ІІ групі ЄП має об'єкти нерухомості, які здає в оренду. Чи може ФОП ІІ групи в одній частині приміщення вести свою діяльність (магазин), а іншу частину здавати в оренду як фізособа? Чи може частину своїх об'єктів нерухомості в межах норм для ІІ групи здавати як ФОП, а інші об'єкти нерухомості здавати як фізособа?

Чи може ФОП ІІ групи в одній частині приміщення вести свою діяльність (магазин), а іншу частину здавати в оренду як фізособа? 

Податківці у підкатегорії 107.03 «ЗІР» нагадують, що  фізособи — підприємці можуть надавати власне майно в оренду за умови, що здавання в оренду нерухомого майна такою фізособою не здійснюється в межах підприємницької діяльності платника єдиного податку.

Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до пп. 170.1 ПКУ. Про це ми зазначали тут.

Така ж роз’яснення податківців міститься у підкатегорії 107.03, «ЗІР»[1].

Тобто ФОП може залишатися на спрощеній системі оподаткування, якщо одну частину приміщення він використовує для ведення свої діяльності, а іншу здає в оренду як звичайна фізособа. При цьому податківці не вимагають, аби у такому разі у ФОП був відкритий КВЕД 68.20.

Тож, фізособа, яка є власником нерухомого майна, може здавати його в оренду тільки у випадку, якщо вона як ФОП (платник єдиного податку ІІ, ІІІ групи) не здійснює таку діяльність у межах свого підприємництва (не обрано вид діяльності за кодом 68.20 «Надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна» (згідно з КВЕД ДК 009:2010). Про це ми говорили тут.

 

Чи може частину своїх об'єктів нерухомості в межах норм для ІІ групи здавати як ФОП, а інші об'єкти нерухомості здавати як фізособа?

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку ІІ групи, яка обрала вид господарської діяльності «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» - 68.20, не має права надавати в оренду нерухомість юридичній особі як фізична особа. Про те, що податківці притримуються такої позиції, ми писали тут.

 

Підсумуємо:

Таким чином, якщо ФОП обрав КВЕД 68.20, то здавати нерухомість він має виключно як ФОП. При цьому, платник ЄП ІІ групи має право надавати послуги із оренди лише ФОП і юрособам на єдиному податку й звичайним фізособам (пп. 2 пп. 291.4 ПКУ).

У зв’язку із цим, по-перше, ФОП, у якого відкритий КВЕД 68.20, не може одну частину приміщення використовувати для ведення своєї діяльності, а іншу здавати в оренду як фізособа, по-друге, ФОП не може одну нерухомість здавати як ФОП, а іншу як фізособа.

Якщо ж у ФОП немає відкритого КВЕД 68.20, то ФОП може одну частину приміщення використовувати для ведення своєї підприємницької діяльності, а іншу здавати в оренду як фізособа. Відповідно, всі об’єкти нерухомості ФОП може здавати в оренду як звичайна фізособа.

Крім цього, зазначимо, що фізична особа, яка планує здати в оренду власне майно іншій фізичній особі, не зобов’язана (але має право) реєструватися приватним підприємцем. При цьому така особа повинна сплачувати податок від отриманої суми доходу та подавати декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного року. Про це податківці говорили тут.

 


[1] Чи може ФОП бути платником ЄП, якщо надає нерухоме майно в оренду як ФО і такий вид діяльності не зазначено в реєстрі платників ЄП?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Розрахунки ФОПа корпоративною карткою та їх підтвердження
    ФОП на ІІІ групі ЄП оплачує товари в інтернет-магазині корпоративною карткою, прив'язаною до підприємницького рахунку. Чи прирівнюється така операція до розрахунку безпосередньо з рахунку IBAN? Які первинні документи (накладна, чек тощо) потрібні для підтвердження таких витрат?
    18.07.2025145
  • Послуги від ФОПа І групи для ФОПа на ІІ групі: заборона та наслідки
    Чи може фізична особа-підприємець на І групі єдиного податку надати послуги з ремонту обладнання ФОПу на ІІ групі єдиного податку? Які потенційні наслідки такої операції для ФОП – отримувача послуг?
    17.07.20259014
  • Чи звільняються ФОП - "єдиннику" призвані на військову службу від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ЄП?
    Звільняються ФОП (платники ЄП), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу, на весь період їхньої військової служби (з 1 числа місяця, в якому особу призвано на військову службу, але не раніше 24.02.2022 р., до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано
    16.07.202525
  • Звіт №20-ОПП: взяття на облік за неосновним місцем
    ФОП на ІІ групі ЄП, зареєстрований за основним місцем обліку в м. Біла Церква, відкрив торговельну точку в м. Києві. Чи потрібно при поданні повідомлення за формою №20-ОПП про цей об'єкт оподаткування ставити позначку в графі 11 «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку»? Чи є ця дія обов’язковою?
    15.07.202542
  • Виправлення помилки в уточнюючій декларації з ЄП
    ФОП подав уточнюючу декларацію з ЄП за ІІІ кв. 2024 р., але в розділі VI допустив помилку. У рядок 15 переніс на 1000 грн більше, ніж вказано у звітній декларації. Мав перенести 15 000 грн, а написав 16 000 грн, відповідно рядок 18 мав бути 5 000, а нарахували 6 000. Як виправити подану уточнюючу? Чи донараховувати штраф 3% в рядку 19?
    11.07.2025164