• Посилання скопійовано

Повернення коштів покупцю: як документально оформити?

ФОП (платник ІІ групи ЄП) не застосовує РРО, але застосовує термінал для оплати. Як документально оформити повернення готівкових/безготівкових коштів покупцю? Як відобразити їх у Книзі обліку доходів? Чи потрібно зберігати квитанцію з терміналу у разі оплати карткою?

В день отримання суми коштів за продані товари у Книзі обліку заповнюється графа 2 «сума». В подальшому, якщо відбувається повернення коштів за продані товари, то в день їх повернення в Книзі обліку заповнюється графа 3 «сума повернутих коштів за товар (роботи, послуги) та/або передоплати».

При цьому, звертаємо увагу, що згідно з пп. 292.11 ПКУ до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.

Таким чином, при поверненні коштів покупцю, платнику єдиного податку необхідно мати один з таких первинних документів:

  • акт про повернення товару;
  • заява про повернення коштів.

Водночас, законодавчо (зокрема, Положенням №148) застосовувати касові ордери підприємцю при повернені готівки не є обов’язком. Однак, оскільки, записи в Книзі обліку доходів повинні виконуватися на підставі первинних документів, то все ж радимо оформити первинний документ, який може засвідчити факт повернення покупцю коштів, наприклад, розписка або платіжна відомість.

Податківці неодноразово наголошували на необхідності зберігання «єдинником» первинних документів. Водночас, варто зазначити, що чек терміналу не є фіскальним чеком. Окрім того, первинним документом, згідно з яким заповнюється Книга обліку доходів виступає банківська виписка. Тому вважаємо, що зберігати квитанції з терміналу платнику єдиного податку не обов’язково.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Розрахунки ФОПа корпоративною карткою та їх підтвердження
    ФОП на ІІІ групі ЄП оплачує товари в інтернет-магазині корпоративною карткою, прив'язаною до підприємницького рахунку. Чи прирівнюється така операція до розрахунку безпосередньо з рахунку IBAN? Які первинні документи (накладна, чек тощо) потрібні для підтвердження таких витрат?
    18.07.2025134
  • Послуги від ФОПа І групи для ФОПа на ІІ групі: заборона та наслідки
    Чи може фізична особа-підприємець на І групі єдиного податку надати послуги з ремонту обладнання ФОПу на ІІ групі єдиного податку? Які потенційні наслідки такої операції для ФОП – отримувача послуг?
    17.07.20258544
  • Чи звільняються ФОП - "єдиннику" призвані на військову службу від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ЄП?
    Звільняються ФОП (платники ЄП), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу, на весь період їхньої військової служби (з 1 числа місяця, в якому особу призвано на військову службу, але не раніше 24.02.2022 р., до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано
    16.07.202525
  • Звіт №20-ОПП: взяття на облік за неосновним місцем
    ФОП на ІІ групі ЄП, зареєстрований за основним місцем обліку в м. Біла Церква, відкрив торговельну точку в м. Києві. Чи потрібно при поданні повідомлення за формою №20-ОПП про цей об'єкт оподаткування ставити позначку в графі 11 «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку»? Чи є ця дія обов’язковою?
    15.07.202542
  • Виправлення помилки в уточнюючій декларації з ЄП
    ФОП подав уточнюючу декларацію з ЄП за ІІІ кв. 2024 р., але в розділі VI допустив помилку. У рядок 15 переніс на 1000 грн більше, ніж вказано у звітній декларації. Мав перенести 15 000 грн, а написав 16 000 грн, відповідно рядок 18 мав бути 5 000, а нарахували 6 000. Як виправити подану уточнюючу? Чи донараховувати штраф 3% в рядку 19?
    11.07.2025163