У випадку надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом платника єдиного податку буде сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ПКУ).
А що потрапить до доходу, якщо, наприклад, договором про транспортне експедирування передбачено, що платник ЄП виступатиме тут від власного імені за операціями з третіми особами (перевізником, особою, яка надала послуги з навантаження, тощо)? У такому випадку договір більше нагадує договір комісії. А згідно з договором комісії комісіонер виступає від власного імені (ст. 1011 ЦКУ).
Згідно зі ст. 929 ЦКУ, за договором транспортного експедирування експедитор зобов'язується за плату та коштом клієнта виконати або організувати виконання перевезення вантажу. При цьому в договорі транспортного експедирування може бути визначено обов'язок експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу. Частина 6 ст. 9 Закону про ТЕД регламентує той факт, що у випадку залучення експедитором до виконання його зобов'язань перед клієнтом за договором транспортного експедирування третьої сторони (перевізника чи інших осіб), у відносинах з такою залученою стороною експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта.
Тож ви як посередник будете експедитором, а договір матиме назву договору транспортного експедирування. А отже, на думку автора, виходить, що в такому випадку на платника єдиного податку поширюватимуться норми п. 292.4 ПКУ, які передбачають, що до доходу потрапить лише винагорода за договором транспортного експедирування, а не вся сума сплачених отримувачем послуг коштів. При цьому, знову ж таки на думку автора, у договорі транспортного експедирування варто зазначити, що експедитор діє за дорученням клієнта: інакше він ризикує, що вся сплачена замовником сума потрапить до його доходу.
Розтлумачили цю ситуацію й податківці. Зокрема, у підрозділі 230.04 ЄБПЗ зазначено, що «Транзитні кошти, які одержуються фізичною особою — підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу».
Тож експедитор-«єдинник» покаже у своєму доході лише суму, яка потрапить до нього на рахунок як винагорода за надані транспортно-експедиційні послуги.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись