Пунктом 292.9 ПКУ визначено, що доходи фізичної особи — платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з розділом XIV ПКУ, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV ПКУ.
Отже, доходи платника єдиного податку, одержані ним від провадження саме зазначених у Свідоцтві видів підприємницької діяльності, не включаються до складу його загального річного оподатковуваного доходу, і з них не сплачується ПДФО.
Згідно з п. 292.1 ПКУ, для фізособи-підприємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також для платників ЄП третьої групи — платників ПДВ сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Таким чином, дохід, отриманий від продажу автомобіля, який належить фізособі на праві власності та використовується нею у своїй господарській діяльності як фізособою — платником ЄП, не обкладатиметься єдиним податком, і види діяльності, якими підприємець може займатися, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, значення в цьому разі не матимуть.
Але такий дохід обкладатиметься ПДФО відповідно до ст. 173 ПКУ. Пунктом 173.2 ПКУ визначено, що, зокрема, під час продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток. Дохід, отриманий фізособою протягом звітного року від продажу другого і наступних автомобілів, оподатковуватиметься за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ, тобто 5%. Зауважимо, що дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижчої від оціночної вартості такого об'єкта.
Отже, дохід, отриманий від продажу автомобіля, який належить ФОП на єдиному податку, оподатковуватиметься як дохід фізособи-громадянина від продажу рухомого майна відповідно до ст. 173 ПКУ (1% або 5%), незалежно від того, які види діяльності зазначені у Свідоцтві платника ЄП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити