• Посилання скопійовано

Як підприємцю стати на облік в органі ДФС?

Як підприємець стає на облік в органі ДФС — за місцем проживання чи за місцем фактичного здійснення підприємницької діяльності? Чи може підприємець мати кілька місць здійснення підприємницької діяльності?

Згідно із п. 63.3 ПКУ, з метою проведення податкового контролю фізособи — платники податків підлягають взяттю на облік у контролюючих органах за місцем проживання фізособи (основне місце обліку), а також за місцем розташування рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Зверніть увагу: об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ.

Тобто здійснювати свою діяльність підприємець має право по всій Україні. При цьому він обов'язково перебуватиме на обліку в органі ДФС за місцем проживання (мається на увазі адреса, зазначена як його місце проживання у паспорті або в іншому документі, що його замінює) та за місцями здійснення підприємницької діяльності (якщо це інша територіально-адміністративна одиниця, ніж місце проживання).

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно  Порядку №1588. До речі, порядку взяття на облік за неосновним місцем обліку присвячений розділ VII цього Порядку, а порядок обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, висвітлюється у розділі VIII Порядку №1588.

Спочатку про взяття на облік за основним місцем обліку.

Взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи — підприємця здійснюється після її державної реєстрації згідно із Законом про держреєстрацію контролюючим органом за місцем її державної реєстрації на підставі відомостей про державну реєстрацію фізичної особи — підприємця. Тобто окремо подавати заяву про таку реєстрацію в орган ДФС не потрібно.

Взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи — підприємця контролюючим органом проводиться у день отримання відомостей про державну реєстрацію підприємця та здійснюється датою внесення даних до Реєстру самозайнятих осіб. Дані про взяття на облік підприємця передаються до ЄДР у день взяття на облік за основним місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, в якому  підприємця взято на облік. Тобто взяття на облік за основним місцем обліку відбувається дуже швидко, без участі самого підприємця, і відомості про це мають бути зазначені в ЄДР.

Таким чином, перевірити факт взяття на облік за основним місцем обліку підприємець може онлайн, на сайті, на якому розміщуються відомості з ЄДР. Крім цього, взяття на облік  підприємця підтверджується випискою з ЄДР, яка надсилається (видається) підприємцю за його бажанням (див. вище).

А тепер — про взяття на облік за неосновним місцем обліку.

Якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному органі ДФС.

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню. Така заява подається за формою №17-ОПП (додаток 9 до Порядку №1588).

До речі, така заява може бути подана підприємцем як до контролюючого органу за неосновним місцем обліку, так і до контролюючого органу за основним місцем обліку. Просто у разі подання заяви за формою №17-ОПП до контролюючого органу за основним місцем обліку платник податків у розділі 3 заяви може зазначити всі контролюючі органи, у яких бажає стати на облік за неосновним місцем обліку, та обрати адміністративно-територіальні одиниці (за місцезнаходженням об'єктів оподаткування), які обслуговуються такими органами. А далі відомості з заяви про взяття на облік за неосновним місцем обліку вносяться до Реєстру самозайнятих осіб.

Платники податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, можуть подати заяву за формою №17-ОПП засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб.

Крім цього, встати на облік за неосновним місцем обліку можна і за іншою процедурою (без подання заяви за формою №17-ОПП), на підставі повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП (додаток 10 до Порядку №1588), поданого платником відповідно до розділу VIII цього Порядку, та якщо у такому повідомленні платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об'єкта оподаткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»