Дорожній збір
У запитанні спершу зазначено про платні дороги в Німеччині. Але в призначенні платежу наведено адресу: WWW.ETOLL.GOV.PL.
Це електронна адреса сервісу e-TOLL, який створено, впроваджено, підтримується та контролюється податковим органом Польщі, з метою збору плати за послуги на ділянках платних доріг у Польщі.
Тобто згідно з наведеним призначенням платежу оплата здійснена за користування платними дорогами у Польщі, а не Німеччині.
У розділі «Питання і відповіді» цього сайту зазначено, що електронний збір є державним збором (ст. 5 Закону про державні фінанси, стягується Головою НРО).
Там же зазначено, що дебетове повідомлення (також електронне повідомлення, доступне в IKK) є офіційним бухгалтерським документом і може бути включене до бухгалтерського обліку компанії.
Тобто, документом, який підтверджує суму нарахованого до сплати збору є дебетове повідомлення, доступне в особистому кабінеті платника (ФОП) в e-TOLL.
Очевидно, що такий документ в електронному вигляді буде підтвердженням суми нарахованих витрат. Про це детальніше тут.
А виписка банку, де зазначено про списання коштів, буде документом, яким підтверджується оплата таких витрат.
На вимогу податкових органів такі документи потрібно роздрукувати (див. ч. 6 ст. 9 Закону про бухоблік). ФОП можуть використовувати цю норму Закону про бухоблік, яка регулює особливості первинних документів в діяльності юросіб за аналогією.
Таким чином, при суворому підході, для повноцінного підтвердження витрат, на наш погляд, потрібно два документи – і документ про нарахування збору, і документ про його оплату.
Хоча при зваженому підході досить і одного документа – виписки з банківського рахунку. Адже у виписці міститься повна інформація про платіж, з якої зрозуміло, за який період оплата (з 02.08 по 12.08.2023 р.), і що це оплата дорожнього збору.
Але яким підходом користуватиметься конкретний перевіряючий, ми не знаємо. Тому для уникнення непорозумінь доречно мати обидва документи.
Чи можна на ці витрати зменшити підприємницький дохід?
Згідно з нормами пп. 177.4 ПКУ, до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП, належать:
- суми податків, зборів, пов’язаних з проведенням господарської діяльності ФОП (див. пп. 177.4.3 ПКУ);
- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1-177.4.3 ПКУ, до яких відносяться витрати на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (див. пп. 177.4.4 ПКУ).
Оплату дорожнього збору за проїзд платними дорогами можна вважати і сумою зборів, пов’язаних з проведенням господарської діяльності ФОП, і оплатою послуг, прямо пов’язаних з наданням послуг.
Нагадаймо, що ФОП надає послуги автомобільних перевезень. Тому, на наш погляд, оплата зазначеного збору – це, з однієї сторони, оплата збору, пов’язаного з проведенням господарської діяльності ФОП, з іншого боку, це вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з наданням послуги автоперевезення. Тому оплата зазначеного збору, на наш погляд, відноситься до витрат ФОП.
Але для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити