Запитання: Перебуваючи у IV кварталі 2016 р. на IV групі платника єдиного податку, підприємство продало товар фізособі на суму 12 тис. грн. При цьому у підприємства є заборгованість у сумі 12 тис. грн перед цією фізособою щодо повернення їй поворотної фіндопомоги. Коли краще здійснити взаємозалік грошових заборгованостей, якщо з І кварталу 2017 р. підприємство перейшло на загальну систему оподаткування, а з ІІ кварталу планує вернутися на єдиний податок, однак на ІІІ групу?
Відповідь:
Згідно з ч. 1 ст. 601 ЦКУ "зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги". Як випливає зі змісту наведеної ч. 1 ст. 601 ЦКУ, зарахуванням можна припинити лише зобов’язання, в яких вимоги є:
а) зустрічними;
б) однорідними;
в) такими, строк виконання яких настав, або ж якщо цей строк не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.
Детальніше про юридичні особливості, складання актів взаємозаліку та бухоблік операції із взаємозаліку див. тут>>
А тепер щодо особливостей із боку самого оподаткування. Так, згідно з п. 291.6 ПКУ платники ЄП 1-3 груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
ДФС у підкатегорії 108.01.01 ресурсу «ЗІР» на запитання: «Чи мають право ЮО - платники ЄП третьої групи здійснювати бартерні операції (взаємозалік заборгованостей)?», - відповідає, що юрособи - платники ЄП 3 групи не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим.
Зауважимо, що заборона здійснювати негрошові розрахунки поширюється ВИКЛЮЧНО на платників ЄП 1-3 групи. Таких обмежень для 4 групи немає. Тож здійснити взаємозалік без будь-яких наслідків можна було ще під час перебування на 4 групі платника ЄП.
Якщо ж взаємозалік буде проведено під час перебування на 3 групі платника ЄП, то згідно з пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ такий "єдинник" має покинути спрощену систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків. Крім цього доведеться сплатити подвійний розмір ставки ЄП (тобто 6% або 10%, в залежності від того чи підприємство зареєструється платником ПДВ*) від суми проведеного взаємозаліку (пп. 2 п. 293.5 ПКУ).
* Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі (п. 293.3 ПКУ):
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати ПДВ згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
Тепер декілька слів про поворотну фіндопомогу. Згідно з пп. 3 п. 292.11 ПКУ суми фінансової допомоги, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, не включаються до складу доходу, визначеного цією статтею. Тоді як ст. 292 ПКУ регулює порядок визначення доходів та їх склад для платників ЄП 1-3 групи.
Тож й це обмеження не поширюється на платника ЄП 4 групи, який отримував фіндопомогу від фізособи згідно з умовами запитання.
З огляду на все вищесказане, радимо провести взаємозалік заборгованостей у І кварталі 2017 року, коли підприємство перебуває на загальній системі оподаткування. Закриття заборгованостей ніяк не вплине на фінрезультат до оподаткування, а отже, й на об’єкт оподаткування з податку на прибуток, адже на дату акту про взаємозалік просто будуть закриті заборгованості (Дт 685 Кт 361) на суму 12 тис грн.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись