• Посилання скопійовано

Оподаткування добрив, безоплатно отриманих від Державного аграрного реєстру "єдинником"

Юрособа на ІІІ групі ЄП безоплатно отримала від Державного аграрного реєстру добрива. Чи оподатковуються вони ЄП?

В пп. 292.1 ПКУ зазначено, що є доходом платника ЄП. Це будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в

  • грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
  • матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп.292.3 ПКУ.

Своєю чергою, за пп. 292.3 ПКУ до суми доходу платника ЄП включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Для безоплатно отриманих товарів датою отримання доходу є дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (див. пп. 292.6 ПКУ).

Таким чином, безоплатно отримані добрива оподатковуються ЄП. Але за якою вартістю?

Відповідно до пп. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО. А в цьому останньому наведені різні витрати, пов’язані з придбанням запасів – транспортні витрати тощо.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (пп. 4 НП(С)БО 19). Тобто, справедлива вартість – це по суті ринкова вартість. Щодо добрив – це вартість, за якою добрива можна продати (купити).

Таким чином, якщо підприємство отримало добрив на 50 000 грн (вартість, за якою їх можна продати/купити), доставивши їх власним транспортом на свій склад, собівартість доставки 7 000 грн, то первісна вартість добрив складе 57 000 грн (50 000 + 7 000). А до складу оподатковуваного доходу включатиметься справедлива вартість отриманих добрив – 50 000 грн.

Бухгалтерські проведення:

  • Дт 208 Кт 718 – 50 000 грн (отримано добрива);
  • Дт 208 Кт 91* – 7 000 грн (збільшена первісна вартість добрив на собівартість перевезення).

* Рахунок 91 застосовується, якщо витрати на перевезення обліковуються на рахунку 91. Але вони можуть обліковуватися також на рахунку 23. Тоді замість рахунку 91 застосовується рахунок 23.

В податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) вартість безоплатно отриманих добрив відображається разом з іншими видами доходу в рядку 1 «Сума доходу за податковий (звітний) період» розділу ІІ декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»

  • Ліміт доходу юрособи при переході на єдиний податок ІІІ групи
    Підприємство (платник ПДВ) у І кварталі 2025 року працювало на загальній системі оподаткування, а з ІІ кварталу перейшло на єдиний податок ІІІ групи. Який граничний обсяг доходу для перебування на спрощеній системі слід застосовувати до кінця 2025 року: повний річний ліміт чи розрахований пропорційно кількості кварталів на єдиному податку?
    26.08.202532
  • Оподаткування коштів інвесторів при переході з єдиного податку
    ТОВ - платник ЄП без ПДВ залучає кошти фізосіб-інвесторів для будівництва житла шляхом укладення договорів купівлі-продажу майнових прав. Отримання коштів відбувається під час перебування на спрощеній системі, а укладення договорів купівлі-продажу та передача нерухомості — після переходу на загальну систему (статус платника податку на прибуток). Виникає питання щодо подвійного оподаткування таких операцій та їх відображення у звітності
    18.08.202516
  • Земельний податок при оренді паю в учасника бойових дій
    Юрособа, платник ЄП ІІІ групи за ставкою 5%, орендує земельний пай площею 2 га у фізособи, яка має статус учасника бойових дій. Договір оренди зареєстровано у Держреєстрі речових прав. Хто у такому випадку повинен сплачувати земельний податок за цю ділянку, враховуючи, що учасники бойових дій мають пільгу щодо сплати цього податку?
    06.08.202553
  • Визначення 2 послідовних кварталів для переходу ЮО – "єдинника" ІІІ групи на сплату інших податків і зборів
    Відлік 2 послідовних кварталів з метою переходу ЮО – платника ЄП ІІІ групи на сплату інших податків, якщо в середині кварталу виник податковий борг, починається з 1 числа місяця наступного за кварталом, в якому виник борг
    30.07.202519
  • Розрухунок ЄП групи IV при оренді землі з травня 2025 року
    Як правильно розрахувати суму єдиного податку для платника IV групи та відобразити її в графах 6, 7, 8, 9, 10 розрахункової частини уточнюючої декларації, якщо земельна ділянка площею 2,178 га з нормативною грошовою оцінкою (НГО) 37448,58 грн/га, ставка податку 0,95% перебуває в оренді з 1 травня (8 місяців на рік)?
    15.07.202536