• Посилання скопійовано

Як впливають на дохід юрособи - «єдинника» курсові різниці?

Юрособа - платник ЄП за ставкою 5% отримує дохід в іноземній валюті. Як в такому випадку визначати оподатковуваний дохід? Чи потрібно враховувати в подальшому курсові різниці у складі доходу?

Перш за все зазначимо порядок оподаткування ЄП валютної виручки «єдинника» (як юрособи, так і підприємця). Згідно з пп. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу. Зверніть увагу, що дохід необхідно визнавати саме на дату надходження валюти на валютний рахунок такого суб’єкта господарювання. При цьому, на дату надходження коштів на розподільчий рахунок банку дохід визнавати не потрібно.

Також нагадаємо, що наразі було відмінено обов’язковий продаж валюти (детально про зміни, до яких це привело, ми розглядали у нашій аналітиці). Тож тепер дохід від надходження валюти у суб’єкта господарювання - «єдинника» визнається лише однією сумою за курсом на дату надходження коштів на валютний рахунок СГ (а не окремо у гривні від обов’язкового продажу і окремо у валюті на дату надходження залишку на валютний рахунок).

Якщо продаж валюти відбувається за бажанням ЮО на єдиному податку, то наслідки, за роз’ясненнями податківців, такі:

  • у разі продажу іноземної валюти після дати звітного балансу у складі доходу враховується позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу цієї валюти, та доходом, отриманим від здійснення перерахунку такої іноземної валюти в гривні на дату закінчення попереднього звітного кварталу;
  • від’ємні курсові різниці, що виникають при продажу іноземної валюти та її перерахунку, не зменшують базу оподаткування єдиним податком.

Щодо впливу на об’єкт оподаткування єдиним податком курсових різниць (які, безумовно, виникають в бухгалтерському обліку ЮО), то податківці  у своїх роз’ясненнях (зокрема, тут та тут) зазначали: юрособа – платник ЄП визначає курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції згідно з вимогами П(С)БО.

Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.

Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювались господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (п. 8 П(С)БО 21).

При цьому:

  • позитивне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку;
  • а ось від’ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком, оскільки у податковій декларації юридичної особи відображення витрат не передбачено.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»

  • Оподаткування коштів інвесторів при переході з єдиного податку
    ТОВ - платник ЄП без ПДВ залучає кошти фізосіб-інвесторів для будівництва житла шляхом укладення договорів купівлі-продажу майнових прав. Отримання коштів відбувається під час перебування на спрощеній системі, а укладення договорів купівлі-продажу та передача нерухомості — після переходу на загальну систему (статус платника податку на прибуток). Виникає питання щодо подвійного оподаткування таких операцій та їх відображення у звітності
    18.08.20258
  • Земельний податок при оренді паю в учасника бойових дій
    Юрособа, платник ЄП ІІІ групи за ставкою 5%, орендує земельний пай площею 2 га у фізособи, яка має статус учасника бойових дій. Договір оренди зареєстровано у Держреєстрі речових прав. Хто у такому випадку повинен сплачувати земельний податок за цю ділянку, враховуючи, що учасники бойових дій мають пільгу щодо сплати цього податку?
    06.08.202541
  • Визначення 2 послідовних кварталів для переходу ЮО – "єдинника" ІІІ групи на сплату інших податків і зборів
    Відлік 2 послідовних кварталів з метою переходу ЮО – платника ЄП ІІІ групи на сплату інших податків, якщо в середині кварталу виник податковий борг, починається з 1 числа місяця наступного за кварталом, в якому виник борг
    30.07.202519
  • Розрухунок ЄП групи IV при оренді землі з травня 2025 року
    Як правильно розрахувати суму єдиного податку для платника IV групи та відобразити її в графах 6, 7, 8, 9, 10 розрахункової частини уточнюючої декларації, якщо земельна ділянка площею 2,178 га з нормативною грошовою оцінкою (НГО) 37448,58 грн/га, ставка податку 0,95% перебуває в оренді з 1 травня (8 місяців на рік)?
    15.07.202533
  • Повернення коштів юрособі - "єдиннику" ІІІ групи: що з оподаткуванням?
    ТОВ на єдиному податку (ІІІ група, 5%) отримало назад кошти, раніше сплачені за інтернет-послуги, через розірвання договору. Чи потрібно включати цю суму до складу оподатковуваного доходу та нараховувати на неї єдиний податок і військовий збір?
    15.07.202556