Відповідно до п. 294.1 ПКУ, податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку 1-ї, 2-ї та 4-ї груп є календарний рік, а «єдиноподатники» 3-ї групи звітують поквартально. Доходом підприємця-«єдиноподатника» є дохід (виручка) за такий звітний період, отриманий у грошовій формі (готівковій/безготівковій), матеріальній та нематеріальній формах (ч. 1 ст. 292 ПКУ). До доходу платника ЄП — фізособи не включаються пасивні доходи (див. відповідь на наступне запитання), а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності. Проте це зовсім не означає, що такі доходи не оподатковуються: до таких доходів застосовується загальний порядок оподаткування ПДФО як для фізосіб.
Для «єдиноподатників» 1-ї та 2-ї груп правильний обрахунок їх доходу є ключовим фактором для перебування на спрощеній системі оподаткування: якщо дохід у межах 300 тис. грн (1500 тис. грн — за дотримання інших умов, визначених п. 291.4 ПКУ) — є право на ЄП, але розмір ЄП до сплати від розміру доходу не залежить, адже ставка є фіксованою щомісяця. А от у платників ЄП 3-ї групи правильний обрахунок доходу потрібен для обрахунку суми ЄП до сплати в бюджет.
Крім того, до складу доходу включається і вартість безкоштовно отриманих протягом звітного періоду товарів, робіт, послуг на підставі письмових договорів дарування або інших письмових договорів, що не передбачають грошової або іншої компенсації (п. 292.3 ПКУ). Будьте уважні: товари, передані «єдиноподатнику» на відповідальне зберігання, але використані ним у його госпдіяльності, також відносяться до категорії безкоштовно отриманих товарів.
Платники ЄП на 3-й групі, які є платниками ПДВ, до доходу за звітний період включають суму кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.3 ПКУ).
У разі роботи за посередницькими договорами (доручення, комісії, транспортного експедирування) або за агентськими договорами доходом «єдиноподатника» є сума отриманої винагороди повіреного, агента (п. 292.4 ПКУ).
Пам’ятайте, що «єдиноподатники»-підприємці застосовують касовий метод підрахунку доходу, а це означає, що в розрахунок береться не тільки оплата за вже фактично поставлені (відвантажені) товари, роботи, послуги, а й аванси та передоплати. Так, норми п. 292.6 ПКУ визначають датою отримання доходу платника єдиного податку дату надходження коштів платнику ЄП у грошовій (готівковій або безготівковій) формі та дату підписання платником ЄП акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Оскільки до складу доходів «єдиноподатника» 3-ї групи — платника ПДВ включається і прострочена кредиторська заборгованість (ч. 3 п. 292.3 ПКУ), то датою отримання такого доходу є дата списання в обліку кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Для «єдиноподатника»-юрособи датою отримання доходу є також момент надходження коштів, зокрема дата передоплати (авансу). У разі переходу із загальної системи на ЄП датою отримання доходу є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів (абз. 2 п. 292.6 ПКУ).
Для платників ЄП — юросіб окремо встановлено правила визначення доходу при продажу основних засобів (п. 292.2 ПКУ). Вичерпний перелік того, що не відноситься до складу доходів платника ЄП, наведено в п. 292.10, п. 292.11 ПКУ. Так, до складу доходів «єдиноподатника» не відносяться суми фіндопомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, а також повернення коштів внаслідок повернення товару, розірвання договору чи за листом-заявою про повернення коштів.
Проте п. 292.15 ПКУ зазначає, що при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником ЄП або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому періоді, не включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди. Зауважте, що цей пункт не звільняє від оподаткування отриманих сум єдиним податком, а тільки застосовується для визначення права перебувати на спрощеній системі!
Хоча, наприклад, ДПСУ у листі від 07.09.2012 р. №1553/0/61-12/15-2216є, №2728/0/71-12/15-2217є зауважує (на наш погляд, неслушно), що якщо юридична особа — платник ЄП отримує суму коштів у результаті задоволення претензії у порядку, встановленому законом, як компенсація прямих витрат або збитків, понесених у результаті порушення прав та інтересів, то вона не включає зазначену суму до складу доходу платника ЄП. На наш погляд, п. 292.15 ПКУ (і це чітко в ньому зазначено) застосовується не з метою оподаткування єдиним податком певних доходів, а з метою визначення права перебування на спрощеній системі оподаткування.
Облік «єдиноподатників»-підприємців зводиться до заповнення книг. Платники ЄП 1-ї та 2-ї груп та платники ЄП 3-ї групи (фізичні особи — підприємці), які не є платниками ПДВ, щоденно за підсумками дня заповнюють Книгу обліку доходів (далі — Книга доходів). Причому якщо платник ЄП здійснює діяльність за кількома адресами і при цьому веде одну Книгу доходів, то доходи в ній мають відображатися від усіх місць діяльності в розрізі окремих щоденних підсумків (див. лист ДФСУ від 29.10.2015 р. №10121/Д/99-99-17-02-02-14). Форма Книги доходів затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №579. Якщо вона за ініціативою «єдиноподатника» ведеться в паперовому вигляді, Книгу доходів слід зареєструвати в податковій за місцем власної реєстрації.
Платники ЄП 3-ї групи (фізичні особи — підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів та витрат у Книзі обліку доходів і витрат (далі — Книга доходів та витрат), форма якої також затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №579. Цю книгу слід обов’язково зареєструвати в місцевій податковій, якщо ведення книги передбачено в паперовому вигляді.
Попередня форма Книг (стара форма) була затверджена наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. №1637. Якщо стара Книга ще не закінчена, її можна вести далі: обов’язку заводити нову книгу немає! Але якщо Книга ведеться за старою формою, її треба вести за новими правилами:
— у гривнях з копійками (з 28.07.2015 р.) — п. 8 Порядку №579;
— у гр. 2 р. І окремо вказувати готівковий та безготівковий дохід (ч. 3 п. 6 Порядку №579).
До речі, в ЗІР податківці консультують, що старі Книги потрібно заповнювати за старими правилами, ми ж не поділяємо такого підходу. Нюанси заповнення нових форм Книг «єдиноподатниками» регламентовано п. 6 Порядку №579, де детально розписано, які суми мають заповнити ту чи іншу графу та розділ.
За порушення порядку ведення обліку доходів та витрат податківці штрафують підприємців за ст. 164-1 КУпАП 51-136 грн. За помилки в Книгах у 2012 році адмінштраф не застосовується (п. 4 р. ІІ Закону №4834, категорія ЗІР 107.11).
Якщо протягом року платник 1-ї — 2-ї групи не допустив перевищення доходу та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників ЄП 2-ї, 3-ї групи, за підсумками року він має подати за місцем своєї реєстрації податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця, в якій заповнюється відповідний розділ. Якщо протягом року відбувалася зміна групи платника ЄП, то декларація буде подаватись одна, проте із заповненими двома відповідними розділами (додатково див. ЗІР 107.08, відповідь на запитання «Як заповнюється податкова декларація платника ЄП-ФОП у разі зміни групи протягом року?»).
І як рекомендовано у листі ДФСУ від 15.10.2015 р. №9605/0/99-99-05-03-01-14, звітувати за 2015 рік платники ЄП мають уже за новою формою декларації, затвердженою Наказом №578.
Юрособи — платники ЄП 3-ї групи також мають нову форму звітності (Наказом №578 затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи для юридичних осіб). Але, за словами податківців у листі ДФСУ від 15.10.2015 р. №9605/0/99-99-05-03-01-14, «єдиноподатники» за три квартали 2015 року мали би подати звітність за старою формою (затвердженою Наказом №1688), бо обов’язку подавати податкову звітність платника ЄП за три квартали 2015 року за новою формою у юридичних осіб немає. Для складання звітності за 2015 рік починаючи з 01.01.2016 р. слід подавати нову форму декларації.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити