Відповідно до пп. 299.11 ПКУ у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок платником 3-ї групи порушень, за рішенням такого органу проводиться анулювання реєстрації такого єдино податника. Таке анулювання проводиться з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.
Ключовим питанням тут є підстава позбавлення суб’єкта господарювання статусу ЄП.
Скоріш за все, мало місце порушення правил перебування на спрощеній системі оподаткування (перевищення суми доходу, отримання доходів від видів діяльності, заборонених платникам ЄП тощо). Так чи інакше, за останній звітний період в статусі ЄП потрібно відзвітуватися ще за декларацією єдиноподатника, але враховуючи ряд особливостей.
Згідно з п.п. 296.5.4 ПКУ платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) у податковій декларації окремо відображають:
1) обсяг доходу, що оподаткований за відповідною ставкою єдиного податку, встановленою для таких платників п. 293.3 ПКУ;
2) обсяг доходу, що оподаткований за подвійною ставкою єдиного податку, встановленою для таких платників п. 293.3 (у разі перевищення обсягу доходу).
У разі застосування забороненого для ЄП способу розрахунків або здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, платники єдиного податку в податковій декларації додатково відображають окремо доходи, отримані від здійснення таких операцій (п.п. 296.5.5 ПКУ). Пунктом 293.5 ст. 293 ПКУ визначено, що ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ПКУ:
- до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 3 п. 291.4 ПКУ;
- до доходу, отриманого при застосуванні забороненого для ЄП способу розрахунків;
- до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Якщо правопорушення мало місце в 1 кварталі 2015 р., в такому разі саме за підсумками 1 кварталу 2015 р. колишній спрощенець мав би відзвітувати за вищенаведеним алгоритмом.
Отже, за підсумками першого півріччя звітувати декларацією єдинника немає жодних підстав, тому податківці цілком правомірно присвоїли такій звітності статус “до відомо”.
Щодо звітності за 9 місяців 2015 року, то підстав подавати декларацію з ЄП у такого підприємства уже немає. Разом з тим, за нормами п. 57.1 ПКУ квартальну звітність з податку на прибуток мають право подати тільки дві категорії підприємств на загальній системі оподаткування:
- платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток;
- платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески.
Під жодну із цих категорій колишній спрощенець не попадає, тому, на нашу думку, цілком прийнятним може бути його звітування вже за підсумками 2015 року (річного звітного періоду). Звичайно можна спробувати подати декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2015 р., але, скоріш за все, у її прийнятті буде відмовлено.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити