• Посилання скопійовано

Продаж автомобіля фізособі із залишками пального в бензобаку

Підприємство реалізовує авто своєму працівнику. Договір купівлі продажу складено без врахування залишку пального в бензобаку (9 літрів). Як списати залишки пального? Чи можна врахувати вартість списаного пального у витратах? Чи виникає у фізособи оподаткуваний дохід у розмірі вартості такого пального?

Згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ), зокрема, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.

Своєю чергою, безоплатно надані товари – це товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів (пп. «а» пп.14.1.13 ПКУ).

Таким чином, якщо договором купівлі продажу авто не передбачено продаж автомобіля з пальним у кількості на момент його передачі, то вважаємо, що податківцями залишок пального у баку може бути розцінений як безоплатно отримані такою фізособою товари (оскільки згідно з первинними документами випливає, що покупець ніяк не компенсує вартість залишку пального). А відповідно у фізособи виникне оподатковуваний дохід у натуральній формі (при розрахунку ПДФО необхідно буде застосовувати ще й натуральний коефіцієнт 1,219512).

Однак, на думку автора, цього можна уникнути у тому випадку, якщо сторонами буде укладено додаткову угоду до договору купівлі-продажу, в якій зазначити, що реалізація автомобіля здійснюється разом із залишками пального, що містяться у баку на момент передачі покупцю (при цьому, розмір таких залишків зазначається, наприклад, у акті приймання-передачі). В такому випадку пальне не буде вважатися безоплатно отриманим, оскільки договірна ціна авто покриває і залишок пального у баку авто.

 

Акцизний податок

Зауважимо, що проблем з акцизним податком в даному випадку також не буде. Справа в тому, що відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

А за приписами пп. 14.1.6-1 та 14.1.6 ПКУ не є акцизним складом/акцизним складом пересувним паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі (паливний бак транспортного засобу).

 

Списання пального

Зважаючи на те, що пальне передається покупцю разом з автомобілем і знаходиться безпосередньо у його паливному баку, то вважаємо, що окремого наказу на списання складати не потрібно – достатньо прописати це у наказі про продаж автомобіля (здійснити продаж авто з залишками пального в баку на момент продажу). Однак, окрім наказу варто на дату передачі автомобіля покупцю скласти первинний документ «акт списання», в якому зазначити фактичні обсяги пального, які знаходяться у бензобаку реалізованого автомобіля і підлягають списанню в зв’язку з передачею авто покупцю.

Облік списання пального також залежить від того, чи буде укладено з фізособою додаткову угоду, чи ні. Однак в будь-якому з випадків вартість такого пального потрапить до витрат підприємства (а отже, буде враховуватися при визначенні ФР до оподаткування):

  • на субрахунку 949, якщо додаткову угоду не укладено і пальне вважається безоплатно переданим фізособі;
  • на субрахунку 943, якщо сторони уклали додаткову угоду, що автомобіль передається разом з залишком пально, а отже, вартість такого пального потрапить до собівартості реалізованого необоротного активу.

Що ж до податку на прибуток, то як зазначено у пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Коригування ФР до оподаткування в такому випадку не передбачено. Тому такі витрати в повному обсязі враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Склад комісії при інвентаризації пального на вимогу ДПС
    За вимогою податкової служби для перевірки ПДВ необхідно провести інвентаризацію палива в єврокубах. На транспортному підприємстві присутні лише власник і директор, бухоблік ведеться на аутсорсингу. Кого включити до складу інвентаризаційної комісії? Які особливості складання наказу про інвентаризацію та інвентаризаційного опису?
    22.11.202412
  • Бармен розбив пляшку з алкоголем: що з акцизом?
    Бармен розбив пляшку шампанського. Чи потрібно дану операцію проводити через РРО? Як вплине списання такої пляшки на акциз?
    21.11.202445
  • Як продати пальне військовій частині з оплатою від благодійного фонду?
    Підприємство веде діяльність з оптової торгівлі пальним і хоче продати пальне військовій частині. Платити за це пальне буде благодійний фонд. Як складати первинні документи в такому разі: видаткову, акцизну та податкову накладні складати на військову часину чи на фонд, який є платником?
    20.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія при придбанні алкоголю для виробничих потреб?
    ТОВ є дистриб'ютором підакцизних товарів, зокрема, алкоголю, отримало лист від покупця з проханням продати 2 літра коньяку для виробничих потреб. Ліцензії на продаж алкоголю покупець не має. Чи можна провести такий продаж?
    20.11.202416
  • Алкоголь придбали, а ліцензії на роздрібну торгівлю немає
    ТОВ – платник ЄП ліцензії на роздрібний продаж алкоголю немає. За замовленням ресторану поставили продукти та вино de la Cruz (УКТ ЗЕД 2204228400). Алкоголь замовили помилково, поверненню товар не підлягає. Чи може ТОВ використати цей алкоголь для приготування страв або реалізувати разово без ліцензії?
    19.11.202429